Disable Preloader

Obezite cerrahisi için uygun aday mıyım?

Uzun süredir tıbbi diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemlerini deneyen ancak başarılı olamayan, beden kitle indeksi (vücut kitle indeksi) 35’in üzerinde olan kişiler bu ameliyatlar için uygun aday olabilir.

Obezite ameliyatlarının nasıl riskleri vardır?

Tüm cerrahi işlemler belli risklere sahiptir. Seçilen işlemin türüne ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak bu riskler normalden daha az ya da daha fazla olabilir. Ameliyata karar vermeden önce hekiminiz ameliyat hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir, olası tüm riskleri ve bunların derecelerini öğrenebilirsiniz.

Fazla kilolar ameliyattan ne kadar süre sonra verilebilir?

Kilo kaybı mide küçültme ameliyatından sonra hemen başlar ve 18-24 ay boyunca sürer.

Bu ameliyatlardan birisini geçiren kişilerin bir süre sonra kilo alması ve eski kilosuna dönmesi olası mıdır?

İstatistikler pek çok morbid obez hastanın bu ameliyatlarla kilo verdiğini ve bir daha da almadığını göstermektedir. Eğer hasta, gerekli yaşam tarzı değişikliklerine sıkı sıkıya bağlı kalırsa bu risk hep minimum düzeyde olacaktır.

Obezite cerrahisi ameliyatı geçiren kişiler ne zaman iyileşebilir ve günlük hayatlarına ne zaman dönebilirler?

Hastalar, genellikle operasyonun ertesi günü yataklarından kalkabilir ve yürümeye başlayabilirler. Hastanede kalma süresiyse, yapılan operasyonun türüne göre 2 ile 4 gün arasında değişir. Çoğu hasta bu ameliyatlardan sonra sorunsuz bir şekilde iyileşir ve ortalama 2 hafta içinde işine ve günlük hayatına dönebilir.

Obezite cerrahisi ameliyatları hangi yöntem ile yapılır ? Tekrar kilo alma mümkün müdür?

Bunlar kalıcı olmak üzere planlanmış ameliyatlardır. Ancak sadece, mide bandında, bandı yine laparoskopik yöntemle çıkarmak mümkün olabilir. Bu işlemden sonra hastaların tekrar kilo alma riski de artacaktır.

Daha önce geçirdiğim ameliyatların bu operasyon için bir engel teşkil eder mi?

Çok eski yıllara dönük geçirdiğiniz operasyonları dahi doktorumuzla paylaşmalısınız bu hekimimizin sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olması operasyon sürecinde yardımcı bilgi niteliğindedir fakat geçmişte olunan ameliyatlar(apandist, sezeryan , kapalı operasyonlar, karın bölgesi dışında kalan ameliyatlar vb…) engel teşkil etmemektedir.

Ameliyat öncesi hangi aşamalardan geçerim?

Operasyon için bize başvurduğunuz süre zarfında doktorumuz ile bir görüşme organize edilir. Daha sonra laboratuvar aşamasına geçilir ve gerekli kan testleri yapılır. Ardından karın ultrasonu , akciğer filmi , ekg tetkikleri yapıldıktan sonra sırayla dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları doktorlarımızın tarafından ayrıntılı muayeneniz gerçekleştirilir. En son endoskopiniz yapılarak Op.Dr. Cem Arslan eşliğinde genel bir değerlendirmeye alınırsınız.

Ameliyattan önce kilo vermem gerekecek mi?

Doktorunuz ameliyattan önceki 2 hafta için özel bir diyet programına uymanızı isteyebilir. Bu sadece sıvı beslenmeye dayalı bir diyet de olabilir. Böylece hem kilo verecek ve hem de ameliyat sonrası uygulamanız gereken sıvı beslenme şekline alışmış olacaksınız.

Kilo kaybıyla birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?

Bu süreç içerisinde gerçekleşecek doğal sarkmalar ameliyattan 1-2 hafta sonra alınmaya başlanacak hafif spor eşliğinde minimuma indirilebilir.

İş hayatıma ne zaman başlaya bilirim?

Gerekli yapılacak kontrollerden sonra her hangi bir problem görülmez ise 1 hafta sonra işe dönülebilir.

Kilo vermeye ne zaman başlarım?

Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40 ını vermiş olursunuz.

 

Share:

Tags: