Rinoplasti (Burun Estetiği) « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Rinoplasti olarak da adlandırılan burun ameliyatı, Türkiye’de ve dünyada en çok uygulanan işlemlerden biridir. Burun insan yüzünün en önemli parçasıdır çünkü insanlar burun oranının yüzün geri kalanından farkındadırlar. Bu nedenle burun oranı insanların zihninde bir güzellik tanımlarken önemli bir rol oynamaktadır.
İnsanlar çeşitli nedenlerle burun ameliyatı geçirirler. Bazıları köprüsünü yeniden şekillendirmek istiyor, bazıları ipuçlarını yeniden oluşturmak istiyor. Burun ameliyatı sırasında burun delikleri ve kıkırdaklar yeniden şekillenebilir. Bazı hastalarda rinoplasti ameliyatıyla çözülebilen solunum sorunları var. Nefes alma problemleri durumunda, septorhinoplasti işlemi yapılır.

Rinoplasty hakkında merak ettikleriniz….

1. Rinoplasti nedir?
burun estetiği, burun şeklini veya görünümünü değiştirmek veya çeşitli nedenlerden ötürü işlevini iyileştirmek için uygulanan cerrahi bir prosedürdür.

2. Rinoplastiye nasıl hazırlanabilirim?
Rinoplastiden önce, kan pıhtılaşmasını engelleyebilecek ya da seyreltmeye neden olan aspirin ya da onu içeren ilaçlar gibi herhangi bir ilaç kullanmamanız önerilir. Sigara içiyorsanız, ameliyattan en az bir ay önce sigarayı bırakmanız ve bir ay sonra tekrar başlamamanız önerilir. Sigara içmek iyileşme sürecini büyük ölçüde yavaşlatır ve iyileşmeniz için gereken süreyi uzatır.

3. Rinoplasti sırasında ne bekleyebilirim?
Burun estetiği genel anestezi altında yapılacak ve ameliyatın tamamı genelde iki saatten fazla sürmeyecektir. Durumunuza bağlı olarak, cerrahınız burnunuzun alt kısmında burun delikleriniz arasında (açık teknik olarak bilinir) veya burun deliklerinizin astarında (kapalı teknik olarak bilinir) bir kesi yapabilir.
4. Rinoplasti için iyileşme zamanı nedir?
Cerrahınız ameliyatınızdan sonraki ilk haftada burun splinti kullanmanızı isteyecektir. Ameliyattan sonra, gözlerinizin çevresinde iki hafta kadar sürecek ılımlı şişlik ve morarma meydana gelebilir. Ameliyatınızdan sonra dört haftaya kadar yorucu bir faaliyetten kaçınmalısınız; vücudunuzu gereğinden fazla çalıştırmamaya özen gösterdiğiniz sürece günlük faaliyetlerinizi devam ettirebilirsiniz.

5. Rinoplastiden sonra ne bekleyebilirim?
Rinoplasti ameliyatı sonuçları tipik olarak şişme azaldığında ve doktorunuz burun splintini çıkardığında görülebilir. Nefes alma, şişmeden dolayı ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca zor olabilir. Çoğu, şişlik operasyonundan bir ay sonra kaybolur. Doktorunuzun söyleyeceği gibi ameliyatınızdan sonra takip eden aylarda burnunuz tamamiyle düzelecektir.
6. Benim için en iyi Rhinoplasty türü hangisidir? Açık yada Kapalı?
“Kapalı” rinoplasti, tüm cerrahi insizyonların burun deliğinde saklandığı bir cerrahi erişim biçimini ifade eder. Klinik Merkezi cerrahları, kapalı bir yaklaşım tercih ederler çünkü potansiyel olarak gözle görülür bir yara izinden kaçınıyor ve hastalar için en iyi estetik sonucu sunuyor. Bazı cerrahlar, “açık” burun estetiği yaklaşımını tercih etmektedir; bu yaklaşım, cerrahi girişi arttırmak için kolumnada burun deliklerini birbirine bağlar. Bu yaklaşım, dokular önceden değiştirilmiş olan karmaşık revizyon rinoplastisi gibi zorlu burun anatomisinde özellikle yararlıdır. Doktorunuz değerlendirmesinden ve sizinle istişareden sonra ‘Açık Rinoplasti’ye’ ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir.

7. Rinoplasti sırasında solunumum düzelebilir mi?
İyi bir Rinoplasti cerrahı, kozmetik rinoplastiyi takiben yeterli burun solunumu sağlayacak, yetkili ellerde burun solunumu nadiren tehlikeye düşecektir. Ayrıca, çarpık ya da sıkışmış bir burun gibi bazı nefes problemleri hem görünüm hem de fonksiyonu iyileştirmek için tedavi edilebilir. Klinik merkezinde doktorlar gibi hem kozmetik hem de fonksiyonel nazal cerrahide eğitim almış cerrahlar burnunuza istediğiniz estetik görünümü verecek ve burun işlevini de geliştirecektir.

8. Rinoplastiyi takiben işim ne kadar sürecek?
Dinlenmek, ameliyattan sonraki ilk haftada iyileşmenizi hızlandırmak ve morarma ve şişmeyi en aza indirgemek için önemli faktördür. Ameliyattan bir hafta sonra bandaj çıkartıldıktan sonra bazı çürükler belirgindiyse de, masa işi olan hastalar şu anda işyerine güvenle geri dönebilir. Fiziksel emek gerektiren işler, tam iş etkinliğine dönmeden önce 2-3 hafta gerekebilir. Her vakada, uzun süren şişmeden kaçınmak için, ameliyattan sonra en az bir ay boyunca egzersize gerek kalmadan veya gereksiz harçtan kaçının.

9. Rinoplastiye yaş sınırı var mı?
Minimum yaş kadınlar için 17, erkekler için 18 ila 19’dur. Burun ameliyatı için maksimum yaş sınırı yoktur, ancak daha yaşlı hastalar normalden daha uzun bir iyileşme zamanı gerektirebilir.

Share: