Obezite Cerrahisi « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Obezite tüm dünyanın önemli bir sağlık sorunu olmuştur. Obezite gelir seviyelerinin artması, batı tipi yaşam tarzının yerleşmesi, fast-food tipi ve ayakta atıştırarak beslenmenin yaygınlaşması, ve fazla kalorili ve yağlı beslenmenin obezite oranının artmasında büyük rolü vardır. Beslenme ile aşırı kalori alıp, fazla kalori harcanmaması obeziteyi tetiklemektedir. Günümüz insanı, fiziksel aktiviteden kaçmakta, bilgisayar, televizyon, telefonun başında saatlerce hareketsiz kalmakta, bu arada da sürekli kalorisi yüksek atıştırmalıklarla beslenmektedir. Toplum olarak spor yapma alışkanlığının çok az olmasının da bu artışta rolü büyüktür.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?
Obezite cerrahisi, https://www.igeme.com.tr/ihracatta-musteri-bulma-teknikleri/hormonal rahatsızlığı olmadığı halde kilo veremeyen, diğer tedavi yöntemlerinde başarı sağlayamamış ya da tekrar kilo almış kişilerin, sağlık durumları bozulmaya başladığında obezite cerrahisi devreye girer. Ancak her obezite hastası olan kişi cerrahi yöntemlerin uygulanması için uygun değildir. Cerrahi yöntemlerin uygulanabilmesi için aranan bazı kriterler mevcuttur. Hastaların ameliyata uygun olup olmadıkları obezite cerrahisi doktorları tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve sağlıkları için herhangi bir tehdit oluşturmayacağı kanısına varılırsa hasta ameliyata alınır.
• Kişi 18- 56 yaşları arasındaysa,
• Kişinin vücut kitle endeksi 40 veya yukarısındaysa,
• Kişinin obeziteden kaynaklanan kalp hastalıkları, diyabet hastalığı, uyku apnesi veya yüksek kolesterolü varsa,
• Kişinin hormonlarıyla ilgili bir sorunu yoksa,
• Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yoksa,
• Hasta 5 yıldır obez ise ve diğer tedavi yöntemleri işe yaramadıysa obezite cerrahisi uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı
Mide küçültme olarak da bilinen tüm mide ameliyatı; gıda alımını kısıtlayıcı ameliyatlardan biridir. Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık %75’lik bir kısmı cerrahi yolla alınır, kalan ince uzun kısım bağırsaklara bağlanır. Mide Kelepçesi ameliyatından farklı olarak geri dönüşü olmayan bir ameliyattır. Kapalı yöntemler yapılır bu sebeple hastanın normal hayatına dönme süresi hızlanır. Göreceli olarak yeni uygulanmaya başladığı için uzun dönem sonuçlarıyla ilgili yeterli araştırma yapılamamıştır. Bu ameliyat sonrası ciddi komplikasyonlar görülmez ancak ilk bir hafta hastanın dinlenmesi gerekir. Başarılı bir Tüp Mide ameliyatı sonrasında kişinin yemek porsiyonları küçülür, midenin kesilen tarafından salgılanan açlık hormonu azalır, sindirim sisteminin anatomisi değiştirilmez.

Gastrik Bypass
Çok hacimli yiyen ve çok karbonhidrat tüketen hastalarda çoğunlukla tercih edilen yöntemlerden biridir. Hem alınan gıdaları kısıtlar hem de alınan gıdaların emilimini azaltır. Kolay ve kısa sürede sona eren bir operasyondur. Bu operasyon sırasında midenin büyük bölümü atlanır ve küçük hacimli bir mide oluşturulur ve oluşturulan küçük hacimli mide ince bağırsaklara bağlanır. Midenin kullanılmayan kısmı vücutta durur, bu operasyonda hiç bir organ kesilmez; kapalı yöntemle yapıldığı için komplikasyon riski de oldukça düşüktür. Başarılı geçen gastrik bypass ameliyatından sonra çok yemek yenemez, emilim azaldığı için kişinin aldığı kalori azalır; metabolizma hızlanır. Yapılan araştırmalara göre gastrik bypass ameliyatı olan hastaların %90 ‘ı kilolarının %50 sini vermeyi başarmışlardır.
Gastirk Bypass, Mide küçültme ve mide kelepçesi ameliyatları haricinde kullanılan başka cerrahi yöntemler de bulunmaktadır. Duodenal Switch bu yöntemlerden biridir. Ancak bu ameliyat oldukça beceri istediğinden sayılı cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatın özünde mideyi küçültmek ve yağ emilimini azaltmak vardır. Yağlı yiyecek tüketen hastalar için özel olarak geliştirilmiş bir metot olma özelliğini taşır. Cerrahi müdahaleler içerisinde en kapsamlı kilo verdirme yöntemi olarak dikkat çeker ve aşırı kilolu kişilerde diğer cerrahi yöntemlere göre daha etkilidir. Duodenal Switch yöntemi ile hastanın kilo kaybı %90’ı bulabilir, şeker hastalıkları ve nefes tıkanıklığına %99 oranında çözüm sunar. Ameliyat sonrasında hastalarda kronik ishal vakaları görülebilmektedir.

Obezite Cerrahisi hakkında merak edilenler

Obezite cerrahisi için uygun aday mıyım?
Uzun süredir tıbbi diyet, egzersiz gibi kilo verme yöntemlerini deneyen ancak başarılı olamayan, beden kitle indeksi (vücut kitle indeksi) 35’in üzerinde olan kişiler bu ameliyatlar için uygun aday olabilir.

Obezite cerrahisi ameliyatı geçiren kişiler ne zaman iyileşebilir ve günlük hayatlarına ne zaman dönebilirler?
Hastalar, genellikle operasyonun ertesi günü yataklarından kalkabilir ve yürümeye başlayabilirler. Hastanede kalma süresiyse, yapılan operasyonun türüne göre 2 ile 4 gün arasında değişir. Çoğu hasta bu ameliyatlardan sonra sorunsuz bir şekilde iyileşir ve ortalama 2 hafta içinde işine ve günlük hayatına dönebilir.

Fazla kilolar ameliyattan ne kadar süre sonra verilebilir?
Kilo kaybı mide küçültme ameliyatından sonra hemen başlar ve 18-24 ay boyunca sürer.
Bu ameliyatlardan birisini geçiren kişilerin bir süre sonra kilo alması ve eski kilosuna dönmesi olası mıdır?
İstatistikler pek çok morbid obez hastanın bu ameliyatlarla kilo verdiğini ve bir daha da almadığını göstermektedir. Eğer hasta, gerekli yaşam tarzı değişikliklerine sıkı sıkıya bağlı kalırsa bu risk hep minimum düzeyde olacaktır.

Obezite ameliyatlarının nasıl riskleri vardır?
Tüm cerrahi işlemler belli risklere sahiptir. Seçilen işlemin türüne ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak bu riskler normalden daha az ya da daha fazla olabilir. Ameliyata karar vermeden önce hekiminiz ameliyat hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir, olası tüm riskleri ve bunların derecelerini öğrenebilirsiniz.
Obezite cerrahisi ameliyatlarında geri dönüş mümkün müdür?
Bunlar kalıcı olmak üzere planlanmış ameliyatlardır. Ancak sadece, mide bandında, bandı yine laparoskopik yöntemle çıkarmak mümkün olabilir. Bu işlemden sonra hastaların tekrar kilo alma riski de artacaktır.

Ameliyattan önce kilo vermem gerekecek mi?
Doktorunuz ameliyattan önceki 2 hafta için özel bir diyet programına uymanızı isteyebilir. Bu sadece sıvı beslenmeye dayalı bir diyet de olabilir. Böylece hem kilo verecek ve hem de ameliyat sonrası uygulamanız gereken sıvı beslenme şekline alışmış olacaksınız.
Ameliyat öncesi hangi aşamalardan geçerim?
Operasyon için bize başvurduğunuz süre zarfında doktorumuz ile bir görüşme organize edilir. Daha sonra laboratuvar aşamasına geçilir ve gerekli kan testleri yapılır. Ardından karın ultrasonu , akciğer filmi , ekg tetkikleri yapıldıktan sonra sırayla dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları doktorlarımızın tarafından ayrıntılı muayeneniz gerçekleştirilir. En son endoskopiniz yapılarak Op.Dr. Cem Arslan eşliğinde genel bir değerlendirmeye alınırsınız.

Kilo vermeye ne zaman başlarım?
Operasyon bittikten sonra özel olarak belirlenen diyete uyma durumunuza bağlı olarak ilk 3 ay içerisinde ortalama olarak mevcut kilonuzun %10 ile %20 sini vermeye başlarsınız. Bunu takip eden aylar devamında ise sonraki 6 ayda %30 ila %35 ini ve ilk bir yıl içerisinde ise %40 ını vermiş olursunuz.
Kilo kaybıyla birlikte vücudumda sarkmalar olur mu?
Bu süreç içerisinde gerçekleşecek doğal sarkmalar ameliyattan 1-2 hafta sonra alınmaya başlanacak hafif spor eşliğinde minimuma indirilebilir.

İş hayatıma ne zaman başlaya bilirim?
Gerekli yapılacak kontrollerden sonra her hangi bir problem görülmez ise 1 hafta sonra işe dönülebilir.
Daha önce geçirdiğim ameliyatların bu operasyon için bir engel teşkil eder mi?
Çok eski yıllara dönük geçirdiğiniz operasyonları dahi doktorumuzla paylaşmalısınız bu hekimimizin sizin hakkınızda tüm bilgiye sahip olması operasyon sürecinde yardımcı bilgi niteliğindedir fakat geçmişte olunan ameliyatlar(apandist, sezeryan , kapalı operasyonlar,karın bölgesi dışında kalan ameliyatlar vb…) engel teşkil etmemektedir.

Share: