Meme Küçültme « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Estetik cerrahlar tarafından, normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat olsa da; iri memelerin yol açtığı, sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan rekonstrüktif bir ameliyattır.
genel anestezi altında fazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılmaktadır.
Ameliyat ortalama 2-4 saat sürer. İlk günler kol hareketleri sırasında ağrı olabilir, ancak geçicidir.

Meme Küçültmede Yağ Alma ve Kısa İz
Büyük memelerin küçültülmesinde memenin glandüler dokusu, yağ dokusu ve derisindeki fazlalıkların çıkartılması, meme başındaki sarkmanın düzeltilmesi ve memeye estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Tüm bu işlemlerin meme derisinde mümkün olan en az iz ile yapılmasına yönelik değişik teknikler mevcuttur.

Meme Küçültme Ameliyatı Zayıflamadan Önce Mi Sonra Mı Yaptırılmalı?
Kilo ile meme ölçüleri de değişeceğinden kişinin meme küçültme ameliyatını kilo verme işleminin sonunda yaptırması daha doğrudur.

Göğüs Küçülte Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?
Meme küçültme ameliyatı sırasında fazla olan meme derisi ve meme dokusu farklı şekillerde çıkartılabilir. En sık kullanılan yöntemler sonrasında;
Meme başının etrafında sadece daire şeklinde bir iz,
Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru inen bir iz,
Meme başı çevresine ek olarak aşağı doğru L şeklinde bir iz,
Meme başı çevresine ek olarak alt tarafta ters-T şeklinde bir iz,
Meme başı çevresinde ve meme altı kıvrımında yatay bir iz kalabilir.

Göğüsler Neden Sarkar?
Hamilelik, süt verme, sık kilo alıp verme, yaşlanma, menapoz gibi nedenlerle meme dokusunu göğüs ön duvarına bağlayan bağlar gevşer ve sıklıkla meme hacminde de bir azalma olur. Meme derisi bol kalır ve meme başında sarkma meydana gelir. Bu sorun için kesin çözüm meme dikleştirme ameliyatıdır.
Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süt Verme
Süt bezleri ile meme başı arasındaki bütünlük kullanılan ameliyat tekniğine göre değişir. Bazı tekniklerde tüm süt kanalları kesilir ve süt vermek imkânsız hale gelirken, bazı tekniklerde meme başı altında bir miktar süt bezi ve kanalı korunur.
Meme Küçültme Ameliyatında uygun olgularda süt bezleri daha az çıkarılır ve bu bezlerin içindeki yağ dokusu liposuction yöntemi ile alınarak bir küçülme sağlanır. Böylelikle süt verme şansı artırılır.
Hiç ameliyat olmamış normal veya büyük memeler ile dahi süt verilemediği görülmektedir. Bu nedenle Meme Küçültme Ameliyatında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın kesin süt verme garantisi verilemez.
Meme Küçültme Ameliyatı ve Meme Kanseri İlişkisi
Meme küçültme ameliyatı meme kanserine yol açmaz. Bilakis, meme dokusu kitlesi azaltıldığı için meme kanseri görülme ihtimali de azalmaktadır.
Memeden çıkartılan fazla doku rutin olarak patolojik tetkike gönderilir. Bu doku içinde gözden kaçan bir kanser dokusu var mı diye incelenir. Her 1000 meme küçültme ameliyatının 3 ya da 4 ünde bu şekilde henüz başlangıç aşamasındaki kanser saptanmakta ve uygun tedavi başlanmaktadır.

Meme küçültme ameliyatları kimlere yapılabilir? Her isteyene yapılır mı?
Meme küçültme ameliyatı 18 yaş üstünde olan ve anestezi almasında kontrendikasyon olmayan herkese yapılabilir.Genel olarak hastanın vücut sağlığının yerinde olması yeterlidir.

Meme küçültme ameliyatının muayene aşamaları nelerdir?
Genel olarak hastanın şikayetleri dinlendikten sonra muayene aşamasına geçilir.Muayenenin ilk aşaması gözlem-inspeksiyondur. Gözlem aşamasında bakarak genel olarak asimetri(büyüklük açısından, meme ucu seviyeleri ve meme altı çizgisi seviyeleri açısından) değerlendirilir.Sonrasında meme ucu seviyesi ve meme altı çizgisinden meme ucuna dek olan mesafelerin ölçümü yapılır. Bu ölçümler kullanılacak tekniği belirleme de birinci derecede önemlidirler.Sonrasında göğüs dokusunun süt bezlerinden(glandüler doku) veya ağırlıklı yağ dokusundan mı oluştuğu muayene ile değerlendirilir.

Final olarak tüm bu verilerin ışığında uygulanacak cerrahi yöntem planlanır ve hastaya detaylı olarak bilgi verilir.

Ameliyatdan once hastadan hangi tetkikleri yaptırması gerekir?
Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın yaşına gore Ultrason veya Mamografi ile radyolojik incelemesini değerlendirmek bilimsel açıdan en uygun olanıdır.
Bunlara ilave olarak ameliyat öncesinde rutin kan tahlilleri her halukarda yapılacaktır ve değerlendirmeler neticeisnde ameliyat aşamasına geçilecektir.

-İdeal göğüs ölçüsü var mıdır?Göğüs büyüklüğüne nasıl karar veriliyor?
Bunca yıllık tecrübelerime göre göğüs küçültme ameliyatı amacıyla başvuran hastaların hemen hepsi olabilen en küçük memeye sahip olmak istiyorlar.Ancak ideal büyüklük 80-85 beden arası yani natürel olmalıdır.Bu durumda tabiki hastanın istek-arzulrını da dinleyerek birlikte karar vermeli. Burada hastanın mevcut fiziki yapısını (boy,kilo, omuz çevresi gibi) da dikkate alınmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında komplikasyon riski varmıdır?
Evet, her ameliyat da olduğu gibi meme küçültme ameliyatında poatansiyel komplikasyon riskleri bulunmaktadır.Genel olarak enfeksiyon,kanama ve hematom riskleri karşılaşabiliriz.Bunlardan korunmak için maksimum dikkati göstermek zorundayız. Bunların dışında yağ nekrozu, meme ucu ve etrafındaki renkli kısımda nekroz, yara iyileşmesinde sorunlar gibi komplikasyonlarla karşılaşabiliriz. Her halükar da bu komplikasyon riskleri minimaldir ve yine de karşılaşmamak için özen göstermek yeterlidir.

Doğumdan sonra da meme küçültme ameliyatları yapılabilir mi?
Meme küçültme ameliyatları doğum sonrasında emzirme dönemi bitiminden sonra yapılabilir.Emzirme dönemi bittikten 3-6 ay sonra, hormonal dengeler stabil hale geldiğinde meme küçültme ameliyatının yapılması en sağlıklı olanıdır.

Meme küçültme ameliyatı süt bezlerine zarar verir mi?

Meme temel olarak süt bezleri ve yağ dokusundan oluşur.Küçültme ameliyatlarında ise her iki dokudan değişik oranlarda çıkarım yapmak gereklidir.Ameliyat basil başına kalan süt bezlerine zarar veren bir uygulama değildir ve hatta bizim uyguladığımız tekniklerde hastanın emzirebilme oranları %70-75 seviyelerindedir.Dolayısıyla kalan süt bezlerinde ameliyat dan dolayı bir zarar oluşmadığını söyleyebiliriz.

Share: