Meme Dikleştirme « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Göğüsler bir çok değişik sebep nedeniyle sarkık hale gelebilir. Göğüs dokusunu yerinde tutan bağ dokusu zamanla gevşeyebilir. Aşırı kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yer çekimi gibi değişik etkilere bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir.
Estetik cerrah tarafından meme dikleştirme ameliyatı ile sarkık meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır, meme ucu olması gereken koninin tepesindeki yerine getirilir.

Kimler meme dikleştirme operasyonu yaptırabilir?
Kilo alıp verdikten sonra oluşan meme sarkıklığı, doğum yapmış kadınlarda görülen emzirme nedeni ile ortaya çıkan sarkıklık ya da yaş ilerlemesi nedeni ile oluşan sarkıklık problemi yaşayan ve görüntüsünden memnun olmayan her yetişkin kadın bu işleme başvurabilir.

Göğüslerde sarkıklık olduğunu nasıl anlarız?
Meme ucu, meme altı çizgisinin hemen üstünde ve meme altındaki dokuda sarkma olmaması istenilen meme şeklidir. Göğüslerde oluşan sarkmalara pitoz denir ve 4 şekli mevcuttur;
Hafif Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımı seviyesindedir.
Orta Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının 1-3 cm altına inmiştir. Fakat meme ucu karşıya bakmaktadır.
İleri Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının 4 cm kadar altına inmiştir ve meme ucu yere bakar durumdadır.
Yalancı Pitoz Durumu: Meme ucu meme altı kıvrımının üstündedir fakat meme dokusu sarkıktır.

Göğüslerde sarkma neden olur?
Göğüslerdeki sarkma genellikle, yaşın ilerlemesi, hormonal dengesizlikler, vücut yapısına bağlı meme dokusu azalması nedeni ile oluşmaktadır. Herkeste görülmemekle birlikte düzetilmesi mümkün bir durumdur.

Göğüs dikleştirmede protez kullanılır mı?
Göğüs içi kullanılan protezler meme boyutunu değiştirmek için kullanılır. Protezler sarkıklığı gidermez. Fakat operasyon sırasında meme görüntüsünü düzenlemek amaçlı silikon protezler kullanılmaktadır.

Operasyon sırasında lokal anestezi mi uygulanır?
Meme dikleştirme operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi uygulanacak işleme göre değişiklik göstermektedir.
Operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
Hasta sigara kullanıyorsa operasyondan en az 15 gün önce bırakmalıdır. Aynı şekilde operasyondan sonra 3 hafta boyunca sigara kullanmaması tavsiye edilir. Sigara kullanımı yaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Operasyon için belli bir mevsim var mıdır?
Günümüzde estetik cerrahi operasyonları daha gelişmiş yöntemlerle gerçekleştirildiği için her mevsim uygulanabilmektedir.
Doğum sonrası meme dikleştirme operasyonu olabilir mi?
Doğumdan 6 ay sonra meme dikleştirme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Share: