Meme Büyütme « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Göğüsün arkasına yerleştirilen meme protezleri ile göğüs çevresi ölçümleri bir veya birkaç sutyen ölçüsü şeklinde arttırabilir.
Hastanın beklentileri ışığında; hastanın ameliyat için uygun bir aday olup olmadığı, konulacak protezin tipi ve büyüklüğü, bu protezin yerleştirileceği plan ve yapılması planlanan kesinin yerine karar verilir. Eğer meme küçüklüğü ile birlikte sarkıklıkta varsa meme protezi ile göğüsler büyütülürken aynı anda meme dikleştirme ve toparlama da yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi
Meme büyütme ameliyatı öncesi meme muayenesi yapılmalı; şüpheli durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile meme değerlendirilmelidir. Böylece gözden kaçan meme hastalıkları ameliyat öncesinde tespit edilmiş olur. Ameliyat sonrası için de bir referans değerlendirme yapılmış olur.

Meme Slikonunun Büyüklüğü
Meme Büyütme Ameliyatında bir memeyi büyütmek için kullanılacak protezin silikonun boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Meme Büyütme Ameliyatı esnasında ise plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyorsa o protez kullanılır.
Meme Slikonunun Yapısı
Meme Büyütme Ameliyatında kullanılan meme protezlerinin dış kılıfı silikondan yapılmıştır; pürtüklü (textured) veya düzgün yüzeyli (smooth) olabilir. Pürtüklü yüzey olanların protez etrafında kapsül oluşturma ihtimali daha düşüktür.

Protez kılıfının içerisinde serum fizyolojik (tuzlu su) veya farklı akışkanlıkta olabilen silikon jel bulunur.

Tuzlu su ile şişirilen protezler A.B.D.’de silikon jel dolu protezlerin FDA onayı almasından önce sık kullanılıyordu. Bu tür protezler şişirilmeden önce çok küçük kesilerden meme altına yerleştirilir ve sonrasında şişirilir. Her iki meme arasındaki küçük asimetrileri eşitleme avantajı vardır (bir meme daha az, diğeri biraz daha fazla şişirilebilir). Ancak bu protezlerin içindeki suyu dışarı kaçırma, sönme ihtimalleri daha fazladır. Bazen içindeki sıvının çalkantı sesi duyulabilir, hemen meme altına yerleştirildiğinde meme derisi üzerinde şekil bozuklukları oluşturabilir.

Son dönemde Meme Büyütme Ameliyatında koheziv jel denilen daha yoğun kıvamdaki silikon jeller gündeme gelmiştir. Protezin kılıfı delinse dahi içindeki jel dışarı akmaz. Aynı zamanda, bu protezlerin yapısı nedeniyle memeye daha iyi şekil vermek ve o şekli uzun süre muhafaza etmek mümkündür. Kıvam olarak da meme dokusu kıvamına daha yakındır. Asimetrik memelerde farklı büyüklükte ve yapıda protezler kullanarak başarılı sonuç almak mümkündür.
Meme Slikonunun Şekli
Yuvarlak ve anatomik şekil (damla model) olmak üzere başlıca iki ana gruba ayrılır. Anatomik tip protezler normal bir memenin şeklini daha iyi taklit eder; meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme Büyütme meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Doğru kombinasyonu belirlemek plastik cerrahın deneyimine kalmıştır.
Meme Büyütme Ameliyatı Teknikleri
Meme Büyütme Ameliyatında meme altında oluşturulan ceplerin doğru ve simetrik hazırlanması, çok iyi kanama kontrolü yapılması, meme dokusuna zarar verilmemesi ve silikon meme protezinin doğru konumda yerleştirilmesi kritik önem taşır. Bence yukarıda söz edilen noktalar hangi kesiden daha iyi yapılabiliyorsa o kesi tercih edilmelidir. Burada plastik cerrahın deneyimi ve tercihi önemli rol oynar. Meme Büyütme Ameliyat izinin nerede daha kabul edilebilir olduğu ise tartışmalıdır.
Meme Büyütme Ameliyatında Meme Altına Giriş Yeri
Meme başı, meme altı kıvrımı veya koltuk altına yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilir. Her kesinin avantaj ve dezavantajları vardır. Göbek deliğinden girilerek serum fizyolojik ile şişirilen protezlerin konulması yeterince kontrollü ve öngörülebilir olmaması nedeniyle pek tercih edilmemektedir.
Meme Büyütme Ameliyatında Meme Slikonunun Yerleştirildiği Alan

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan bir kaç saat sonra ayağa kalkılabilir ve yemek yenebilir. Geceyi hastanede geçirmek yatağın pozisyonu, ağrı kontrolü ve olası komplikasyonların yakından izlenmesi bakımından yararlıdır.

Balensiz sporcu sutyeni veya özel sutyen ödem ve ağrı kontrolünde faydalıdır.

3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Komplikasyonları
Meme Büyütme Ameliyatı sonrası en sık gözlenen komplikasyon meme protezinin yerleştirildiği cebe kan birikmesi (hematom)dir. Memede ani büyüme ve şiddetli ağrı olur. Tekrar ameliyathaneye alınarak biriken kan boşaltılır ve kanama kontrolü yapılır. Kanama ihtimali nedeniyle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat öncesi ve sonrasında en az 10 gün süre ile kullanılmamalıdır. Ikınma, ağır kaldırma gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Meme Silikonunun Ömrü
Silikon meme protezi teorik olarak ömür boyu vücutta kalabilir dense de protezin dış çeperindeki yıpranma nedeniyle belirli bir süre sonra deformasyon gelişme olasılığı vardır. Dış çeperin yapısına ve kalitesine göre bu süre değişir. Ortalama 15 yıllık bir süre söylenebilir. Genellikle bu süre sonunda memelerde sarkmada olduğundan hem sarkmalar toparlanır hem de silikon protezler değiştirilir.

Süt Verme Emzirme Bittikten Ne Kadar Süre Sonra Meme Büyütme Ameliyatı Yapılabilir?
Meme Büyütme Ameliyatında kullanılan silikon meme protezleri gebelik ve süt vermeye engel değildir. Süt verme (emzirme) bittikten en az 3 ay sonra, bazen memenin durumuna göre 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütmede Rutin Meme Kontrolleri
Ultrasonografi ve mamografi ile düzenli kontroller protez ameliyatı olmayan kişiler gibidir. Film çekilirken proteziniz olduğunu belirtmelisiniz; memeye ona göre pozisyon verilir.

Meme Büyütme hakkında merak ettikleriniz…

Meme Protezi Silikonu Dışarıdan Bakınca Belli Olur Mu?
Normal standartlarda bir protez usulüne uygun konulduğunda dışarıdan anlaşılması mümkün değildir. Medyada yer alan çoğu ameliyatlı memeler normal sınırlarını zorlayan veya yanlış uygulamalar sonucu yapay bir görünüm kazanmış silikon memelerdir.

Meme Büyütme Ameliyatından Kaç Gün Sonra Günlük Yaşantıma Dönebilirim?
Meme estetiğinden 3-5 gün sonra duş alınabilir ve işe başlanabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Kaç Gün Sonra Sütyen Kullanabilirim?
Meme büyütme halk arasındaki tabirle silikon ameliyatından 3 ay sonra balenli sütyen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Yaşı nedir?
Meme büyütme ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği asimetrik memeler kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyorsa gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi meme büyütme mümkündür.

Meme Slikonumun Yırtıldığını Nasıl Anlarım?
Memede hacim azalması ve şekil bozukluğu dikkat çeker. Ele gelen sertlik, kitle ve ağrı olabilir. Meme US, mamografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı kesinleştirilir. Böyle bir durumda protez en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir.

Göğüs büyütme operasyonlarında kullanılan protez göğüs dokusunun altına yerleştirilir. Göğüs dokusu altında bulunan protez süt kanalllarını kapamadığı için, emzirme dönemnde sakınca doğurmaz.

Yapılan araştırmalar sonucu, göğüs protezinin kanseri tetiklemediği görülmüştür . Yasaklanan sıvı silikonlara oranla,yeni kohesiv jelli protezlerin daha sağlıklı olduğu saptanmıştır.

Yaşlanma ile birlikte deri ve deri altı dokuların gevşemesi,sarkması, nedeniyle memelerin görüntüsü bozulabilir ya da kapsül kontraktürü sonucunda yeni bir ameliyatla protezlerin değiştirilmesi ya da protez ceplerinin düzeltilmesi gerekebilir.

Meme büyütme ameliyatından ne kadar sonra spora başlayabilirim?
Birinci hafta bol bol yürüyün, üçüncü hafta boyunca uzun uzun koşun, beşinci haftadan sonra istediğiniz gibi tenis oynayın.

Meme büyütme ameliyatından sonra meme uçlarımın hissiyatı değişir mi?
Meme protezi ameliyatından sonra seyrek de olsa geçici bir süre meme uçlarında hafif bir uyuşukluk olabilir. Bunun nedeni ameliyat nedeni ile oluşan ödem ve protezin baskısı olabilir. Bu şikayet zamanla geçer. Protezin meme başı yerine memenin alt kıvrımından konulması bu ihtimali en alt düzeye indirir.

Meme protezi meme kanseri riskini arttırır mı?
Hayır

Vücudum için en uygun protez büyüklüğünü nasıl saptarız?
Konulacak protezin hacmini belirliyen pekçok etmen vardır. Hastanın beklentisi elbet bunlar arasında en önemlisidir. Ancak diğer değişkenler de göz önünde bulundurulmalı. En başta meme tabanının çapı çok önemli , hacim arttıkça protezi çapı da artacağından koyabileceğimiz protezin de bir limiti olacaktır. Eğer protezin çapı meme tabanı çapından büyükse protezin kenarları görünür hale gelir ki bunu kimse istemez. Meme derisinin özellikleri de göz önünde bulundurulmalı. Sonuçta hastanın beklentisi, memenin ve vücudun yapısı ve cerrahın kişisel tecrübesinin kesişim noktasında yazan hacim en ideal protez büyüklüğüdür.

Kas altı mı kas üstü mü daha iyi?
Bir protezin kas altına mı yoksa üstüne mi konulacağı daha çok tıbbi bir karardır. Basitçe eğer meme dokusu çok ince ise protez kas altına konulur, ama biraz sarkma varsa kas üstüne konulması daha iyidir. Bunlar sadece konuyu anlamamıza yardımcı olacak örnekler. Önemli olan sizin vücut yapınız için en uygun protez tipinin, hacminin, en uygun plana konulmasıdır. Unutmayın meme protezinde birinci amaç güzel bir memedir, daha büyük bir meme ikincil amaçtır.

Kapsül oluşumu nedir? Her meme büyütmede kapsül oluşur mu?
Bir incinin nasıl oluştuğunu düşünün, aslında o istiridyenin kendini koruma çabasından başka birşey değil. Olan aslında istiridyenin kum tanesini bir koza içerisine hapsetmesidir. Bizim vücudumuz da içine biri yabancı cisim koyulduğunda çevresini ince bir bağ dokusundan oluşan bir koza ile örer. Ancak bazı kişilerde bu koza çok kalınlaşır ve biz ona kapsül deriz. Kapsül oluşumu sağlığınız için bir tehtid değildir ancak memede deformasyon ve ileriki aşamalarda ağrıya neden olabilir. Tedavisi cerrahi ile kapsülün çıkarılması ve protezin değiştirilmesidir.

Kilo alıp vermelerde meme büyüklüğüm etkilenecek mi?
Memeler kilo değişikliğinden etkilenir, protezli olup olmamaları bu gerçeği değiştirmez. Öte taraftan kilo dalgalanmaların memede yarattığı deformite protezli memelerde çok daha belirgindir.

Bir gün meme protezimi çıkarttırmaya karar verirsem ne olur?
Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da protez çıkarıldığında öncesine göre daha fazla bir meme dokusu kaldığı bir gerçek. Ancak sıklıkla bir meme dikleştirme operasyonu gerekebiliyor zira hacim azaldığında kalan fazla deri bir sarkma etkisi yaratıyor.

Meme büyütme ameliyatından sonra Mammogram çektirebilir miyim?
Protez olan memelerde mammografi çektirmek elbette mümkün yeter ki radyoloji doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

Meme büyütme ameliyatından sonra uçmamda yada tüplü dalış yapmamda bir sakınca var mı?
Silikon meme protezinin içinde hava kabarcığı bulunmaz bu nedenle barometrik değişikliklerden çok etkilenmezler. Elbettte daldıkça protezin üzerine bir basınç olacaktır ancak protezler bu basınca dayanıklıdır.

Meme büyütme ameliyatından sonra ileriki yıllarda mememde sarkma olursa ne yapabilirim?
Yıllar, emzirme ve kiloda dalgalanmalar memede sarkmaya neden olabilir. Meme protezinin ağırlığı bu süreci hızlandırabilir. Meme dikleştirme ameliyatı protez yerinde duruyorken ve ona zarar vermeden rahatlıkla yapılabilir.

Share: