Disable Preloader

LASIK tedavisi miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının Excimer lazer ile düzeltilmesidir. Bu yöntem halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinmektedir. Miyopi uzağı, hipermetropi yakını net görememektir. Astigmatizma ise göze gelen ışığın retinada birden çok noktaya düşmesine bağlı olarak çarpık ve kırık görmektir. Göz lazer ameliyatında kornea dokusuna lazer ile yeniden şekil verilerek miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kırma kusurlarının tedavisi amaçlanmaktadır.

Lazer tedavisi güvenirliği belli olan bir tedavi midir?

Ülkenizde yaptırmış olduğunuz tahlilleri, raporları ve kullandığınız ilaç bilgilerini alıyoruz. Doktorlarımız ile paylaşıyoruz. Doktorlarımız ile direk görüşmenizi sağlıyoruz.

Lazer tedavisinde retina tabakası zarar görür mü?

Lazer tedavisi gözün kornea tabakasına uygulanır. Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir.

Lazer sonrasında renk körlüğü oluşur mu?

Lazer sonrası renk körlüğü oluşması mümkün değildir.

Lazer tedavisi sadece miyop için mi yapılır?

Lazer ameliyatı 1 ile 14 derece arası miyop, 1 ile 6 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan ve lazere uygun gözlere başarı ile uygulanabiliyor.

Türkiye’deki doktorlara neden güvenmeliyim?

Lazer Tedavisi FDA onaylı ve tamamen güvenli bir teknolojidir. Miyop-hipermetrop-astigmat gibi kırma kusurlarının Laser ile tedavisi, kuralları oturmuş, sonuçları memnun edici ve riskleri çok düşük olduğundan güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini almıştır. Doğru şartlar altında, uygun hastalara uygulandığında, Laser tedavisinin başarı oranı %95-98 civarlarındadır.

İlerde göz numarası artarsa tekrar tedavi olunabilir mi?

Lazer tedavisinde hedef; göz derecelerini + / – 0,50 mertebesine getirmektir. Göz derecenize göre %95-98’in üzerinde bir başarıyla bu elde edilir. İlk operasyondan en az 6 ay sonra yapılan kontrolde gözünüzde numara kaldığı tespit edilirse tüm muayene ve tetkikler tekrarlanır. 2. lazer operasyonu yapılabilir. Tedavinin bu şekilde tekrarlanmasında sakınca yoktur.

Lazer tedavisi ağrılı ve kanamalı bir tedavi midir?

Lazer tedavisi gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yapıldığı için, kanamalı bir ameliyat değildir. Laser tedavisi damla anestezisi altında yapılan ağrısız bir göz ameliyatıdır. Lazer ameliyatlarının sonrasında 6 saat kadar ağrı, batma, sulanma olabilir.

Lazer ameliyatı uzun süren bir ameliyat mıdır?

Toplam ameliyathanede kalmanız süresi normal şartlarda yaklaşık 10-15 dakika, her göz için 4-5 dakikadır.

Tedavi sonrası dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Tedavi sonrası gözlerin bandajla kapatılması gerekmez. Tedavi sonrası verilen damlaların özenle ve doktorun verdiği reçeteye uygun olarak kullanılması gerekir. İlk 24 saat süresince tedavi edilen gözle oynanmaması ve banyo yapılmaması önemli bir detaydır. 24 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. İlk birkaç saat boyunca yaşanacak hafif bir batma hissi ve sulanma şikâyeti normaldir. Tedavi sonrası belli aralıklarla yapılacak doktor kontrolüne gitmekte yarar vardır.

Tedaviden sonra günlük yaşama ne zaman geçilebilir?

Genellikle ertesi gün işe gidilebilir. İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde düzenli kullanmanız ameliyatın kendisi kadar önemlidir. Güneş ışınları rahatsız edebileceğinden güneş gözlüğü takmanızı öneririz. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, aerobik yapmak gibi tüm spor ve sosyal faaliyetlerinizi yapabilirsiniz. Uçağa binebilirsiniz. Fakat enfeksiyondan korunmak için yaklaşık 20 gün boyunca havuza veya denize girilmemelidir. Birinci aydan sonra arzu ederseniz, kozmetik amaçlı renkli lensleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Share:

Tags: