Disable Preloader

Kornea, gözün en ön kısmında yer alan, ışığı odaklama ve gözü dış etkenlerden koruma görevine sahip, görme işlevinde büyük rolü olan, gözün eğimli saydam tabakasıdır ve gözün en önemli kırıcı merceğidir. Korneanın saydamlığı birçok hastalık tarafından bozulabilir. Bu hastalıklar doğuştan, genetik kökenli veya mikrobik olabilir. Keratokonusun son döneminde görüş çok düşük, hasta kontakt lens veya kornea içi halkalardan faydalanamayacak durumda ise tedavi seçeneği kornea naklidir.

Kornea naklinde doku uyumu gerekli midir?

Hayır, kornea bir organ değil, dokudur. Normal şartlarda damarsızdır. Damar olmayışı bağışıklık hücrelerinin nakil sahasına giremeyişi anlamına gelmektedir.

Kornea nakli nasıl (Keratoplasti) gerçekleştiriliyor?

Kornea nakli, uyuşturucu damla, iğne veya genel anestezi ile yapılır. Ameliyat 30-45 dakika arası sürer. Ameliyat sonrası ilk gün göze koruyucu gözlük takılır.

Lazerle kornea naklinin avantajı var mı?

Femtosaniye denen lazer ile alıcı ve verici korneanın kesilmesi, kesi yerinde daha iyi uyum olmasını sağlar. Bu da iyileşme sürecinde daha az astigmatizma gelişmesi açısından avantaj sağlar.

Kornea nakli ameliyatının riskleri var mı?

Kornea naklinin de her ameliyat gibi riskleri vardır. Tam kat nakillerde ender de olsa, “suprakoroid kanama” adı verilen bir kanama riski vardır. Bu kanama kornea naklinin en korkulan ama nadir riskidir (vakaların %0.45-1.08’inde). Ayrıca enfeksiyon (gözün mikrop kapması), doku reddi, göz içi basınç artışı gibi riskler de söz konusu olabilir.

Doku reddi nasıl anlaşılıyor, tedavi edilebiliyor mu?

Nakil yapılan hastanın gözlerinde kızarıklık, ışık hassasiyeti, görmede azalma ve ağrı, doku reddi olabileceğine dair belirtilerdir. Doku reddi söz konusu ise hastaların yaklaşık yüzde 90’ında kortizonlu damla/pomad tedavisi ile başarılı sonuç alınır. Doku reddi tedavi ile düzelmezse, kornea naklini yinelemek gerekir.

Kornea nakli sonrası gelişen astigmat nasıl tedavi edilir?

Kornea nakli sonrası astigmat, kişiye özel lazer (LASIK) tedavisi ile giderilmektedir. Miyopi ve nadiren izlenen hipermetropi de LASIK ile tedavi edilir. Astigmatizma tedavisi için LASIK dışında başka cerrahi yöntemler de (gevşetici kesiler, sıkılaştırıcı dikişler gibi) uygulanabilmektedir.
Nakil tam kat yapıldı ise veya üst katman nakli (DALK) yapıldı ise, ameliyattan sonraki ilk günlerde görüş çok net olmaz. Görmenin tam netleşmesi için yaklaşık 1 yılın geçmesi ve gözde astigmat yaratan dikişlerin alınması gerekir. Gözde belirgin astigmat yoksa, dikişler alınmayıp, yerinde de bırakılabilir. DMEK denen alt katman naklinde ise yaklaşık 1 ay içinde görme netleşir.

Nakil sonrası ömür boyu ilaç veya göz damlası kullanımı gerekir mi?

Nakilden sonra ilk 6 ay-1 yıl boyunca kortizonlu damla kullanılır. Ancak ağızdan hap kullanılması sadece doku reddi durumunda ve kısa süreli olarak gerekir.

 

Share:

Tags: