Disable Preloader

Katarakt, gözün renkli kısmı olan iris dokusunun arkasında olan doğal lensin saydamlığını yitirerek görmeye engel olması rahatsızlığıdır. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülür. Ancak yeni doğan bebeklerde kalıtımsal ya da diyabet hastalarında yüksek kan şekerine bağlı olarak ya da  gözde yaşanan tranvalarda ya da uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda da görülebilmektedir.

Katarakt belirtileri nelerdir?

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, göz kamaşması, görüntüde ve renklerde soluklaşma, gece görüşte bozulma, okuma zorluğu, gözlük numaralarında sık değişme, çift görme.

Nasıl teşhis edilir?

Teşhis için detaylı bir göz muayenesi gerekir. Muayene sırasında görme keskinliği ölçülür ve göz bebeği damla ile genişletilerek doğal lens incelenir.

Tedavi şekilleri nelerdir?

Katarakt’ın bugün için tek tedavi şekli ameliyattır. Ameliyatlarında teknik olarak bazı farklılıklar olmakla birlikte katarakt ameliyatında yapılan işlem, kataraktın alınıp yerine bir göz içi merceği yerleştirilmesidir.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürüyor?

Akıllı Lensler, ameliyatı kolaylaştırmak ve kısa sürmesini sağlamak için özel olarak dizayn edilmiştir. Katarakt ameliyatı süresi birçok merceğe göre kısa sürmektedir.

Katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekler nelerdir?

Monofokal dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin, kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır. İkinci gruptaki mercekler ise yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı Bifokal merceklerdir; hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görür ancak orta mesafe dediğimiz yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe net görülemez. Akıllı Lensler dediğimiz Trifokal mercekler ise üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir. Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir.

Ameliyat sırasında ağrı hissedecek miyim?

Hayır, gözünüz damla ile uyuşturularak ameliyatınız yapılacaktır.

Ameliyat sonrasında hastanede yatmam gerekir mi?

Hayır, ameliyat olduğunuz gün taburcu edilirsiniz.

İki gözümün ameliyatını aynı gün olabilir miyim?

Hayır, eğer özel bir istisna yok ise (hastanın çok yaşlı veya felç vs. durumu dışında) önce bir gözünüz daha sonra da diğer gözünüz ameliyat edilir. Bu durum hastanın durumu ve hekimin kararına göre belirlenir.

Tedavi sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Hiçbir şekilde ameliyatlı gözünüzü ovuşturmayın ve baskı uygulamayın. İlk gece ameliyatlı gözünüzün bulunduğu taraf üzerine yatmayın. Ameliyatlı göz 1 hafta, su ve sabunla temas etmemelidir. Bu nedenle ilk 1 (bir) hafta saçınızı kendiniz yıkamayın, başınızı arkaya eğerek başkasına yıkatıp kurutun. Eğer dışarı çıkacaksanız, rüzgarlı ve güneşli havalarda koruyucu gözlük kullanın. Ağır bedensel hareketlerden kaçının, ağır yük kaldırmayın ve taşımayın. Eğer muhakkak eğilecekseniz, başınızı ve vücudunuzu öne eğerek değil, dizlerinizi bükerek eğilin. Yüzme, dalma ve diğer su sporlarını ne zaman tekrar yapabileceğinizi göz doktorunuza danışın. Doktorunuz kontrollerden sonra size onay vermeden otomobil kullanmayın. En önemlisi, ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları zamanında kullanın ve kontrollere mutlaka zamanında gidin.

 

Share:

Tags: