Disable Preloader

Genellikle kadınlarda olmakla birlikte erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme olmaktadır. Kadınlarda en önemli etken geçirilmiş hamileliklerdir. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içerde tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru ve sarkık görünür. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa Karın Germe ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

 

Karın germe sonrası gebe kalınabilir mi ?

Karın germe sonrası gebe kalınabilir, ancak gebelik karın duvarının tekrar gevşemesine ve cildin bollaşmasına yol açar. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde gebelik planlayan hastalara bu ameliyat önerilmez. Ancak ameliyat gebe kalmaya engel oluşturmaz.

Karın germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır ?

Karın germe ameliyatı karın bölgesindeki sorunlara kökten bir çözüm getirir ve sonuçlarının kalıcı olduğu söylenebilir. Ameliyattan sonra tekrar aşırı kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar bir miktar kayba uğrayabilir, ancak hiçbir zaman önceki haline geri dönmez.

Ameliyattan sonra çok uzun bir iz kalır mı ?

Kalacak izin uzunluğu sarkmanın fazlalığına bağlıdır. Sarkma fazla ise, iz de uzun olacaktır. Öne eğilip karın derinizin sarkan kısmını sıkıştırırsanız, kat yapan kısmın kenarları size izin uzunluğu hakkında fikir verebilir. İz kısa olsun diye deri az çıkarılacak olursa karın yan taraflarında pot şeklinde tepecik kalacaktır.

Karın germe estetiği tedavisi sonrası ağrı olur mu ?

Ameliyat sonrası süreç oldukça rahattır. Hastaya göre değişmekle birlikte hastanede yatış süresi genellikle 1-2 gündür. Uygun korse kullanımı önerilir. Yapılan müdahaleye göre işe dönüş 10 gün içinde mümkündür.

Tekrar hamile kalabilir miyim ? Karnımda bir deformasyon olur mu ?

Ameliyat tekrar hamile kalmanıza engel değildir ancak, sonraki gebelikte yine karında bir miktar deformasyon olacaktır. Bu nedenle tekrar gebelik düşünüyorsanız, ondan sonra karın germe ameliyatı olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Doğumdan neka dar zaman sonra ameliyat olabilirim ?

En erken doğumdan bir yıl sonra yapılmalıdır. Ameliyatın iyi sonuç vermesi için alınan kiloların verilmesi gerekir.

Karın germe estetiği tedavisi için hangi mevsim uygundur ?

Karın germe estetiği tedavisi her mevsimde yapılabilir.

Ameliyat izleri çok rahatsız edici midir ?

Ameliyat izi bikini içinde kalmaktadır. Bu nedenle fazla rahatsız edici değildir.

Karın germe ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir ?

 • Aşırı obez olmayanlar,
 • Diyet ve spor yapmasına rağmen karnındaki yağları eritemeyenler,
 • Kilo verdikten sonra karın cildinde sarkma, çatlak ve gevşeme olanlar,
 • Doğum yapmamasına karşın şişman bir karına sahip olanlar,
 • Karnında hamileliğe bağlı çatlar, sarkma ve gevşeme olanlar,
 • Vücudu estetik ölçülerde olmasına karşın yalnızca karın bölgesinde yağlanma, kilo problemi olanlar,
 • Ameliyat sonucuyla ilgili gerçekçi beklentileri olanlar,
 • Bu operasyonun yapılmasını engelleyecek sağlık sorunu olmayanlar,
 • Operasyondan kısa bir süre sonra hamile kalmayı düşünmeyenler

Karın germe ameliyatı öncesi yapılması gerekenler ?

 • Hasta, karın bölgesinden daha önce bir ameliyat geçirmişse, bu durum estetik cerrah tarafından değerlendirilir.
 • Kan dolaşımını yavaşlatarak ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktiren sigara kullanımı eğer varsa, ameliyattan önce ve sonra en az 3’er hafta boyunca sigara içilmemesi gerekir.
 • Derinin istenilen pürüzsüz ve gergin pozisyona getirilmesi için cildin incelmesi gerekir. Bu nedenle operasyon öncesi hastanın kilo vererek derinin incelmesi sağlanır.
 • Anesteziyi olumsuz etkileyecek ilaç kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan iki hafta önce kesilmelidir.
  Kadınların özel günleri ameliyat tarihiyle aynı zamana denk gelmemelidir.

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı ?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, karın germe ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler, tüm zayıflama ürünlerinde uzak durulmalı. Ameliyattan önceki 3 gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler alınmalıdır.

Karın germe sonrası sonuçları korumak için neler yapılabilir ?

Karın germe ameliyatlarından sonra hastaların kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri gerekir. Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini azaltmaları iyi olacaktır. Gergin cildin tekrar çatlamaması için düzenli olarak vücut losyonları ve nemlendirici kullanmaları gerekir. Düzenli egzersiz karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.

 

Share:

Tags: