Implant Tedavisi « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Dental implantlar, diş eksikliklerini gidermek üzere tasarlanmış titanyumdan yapılmış diş kökleridir. İmplant, titanyum vida, abutment ve protez olarak 3 parçadan oluşur. İmplantın titanyumdan yapılan ve diş kökü görevi üstlenen tarafı kemiğin içinde kalan kısmıdır. Protez dayanağı (Abutment) kemik içindeki titanyum köke vidalanan ve üstüne takılacak olan proteze destek oluşturur.

Günümüzde dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. Titanyum, vücutta herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmadan kemikle kaynaşabilme özelliğine ve çiğneme kuvvetlerine direnç gösterebilecek dayanıklılığa sahip bir materyaldir.

İmplant üstü sabit protezler

Eksik diş sayısı ve yerine göre dizayn edilen (tek bir diş ile tam çene arasında değişebilen sayıda yapılabilen) ve yapıştırılarak sabit halde kullanılan protezlerdir. Bu protezler aynı dişler üzerine yapılan sabit protezler gibi metal seramik veya zirkonyum seramikten yapılabilmektedir.

İmplant üstü hareketli protezler
İmplant üstü hareketli protezler ise tam dişsizlikte yerleştirilen implantlar üzerine yapılan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen protezlerdir. Özellikle tam protez kullanan hastalarda aşırı kemik erimesi sonucu alt protezler yerinden çıkabilir. Dilin ve yanakların da etkisi düşünülürse, konuşma anında bile rahatsızlık verebilir. Bu durumda alt çeneye implant yapılabiliyor ise, hastanın alt protezi implantlara bağlanarak hareketli engellenmiş ve rahatsızlık giderilmiş olacaktır

İMPLANT HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ….

Kimlere İmplant uygulanabilir?
Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan, iyi ağız bakımı yapan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için yeterli olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için uygun alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.

İmplant uygulamaları için yaş sınırı var mıdır?
Diş implantı kemik gelişimi tamamlanmış her yetişkine uygulanabilir. İmplant cerrahisi için üst yaş sınırı yoktur. Çene kemiği miktarı ve kalitesi yeterli olan her yaştaki hastaya implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant hangi durumlarda uygulanmalıdır?
Tek veya çok sayıda diş eksikliklerinde, hatta tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda implant uygulanabilir.Tek diş eksiklikleri, sağlam olan komşu dişler küçültülerek geleneksel köprü protezi ile tedavi edilirken, bir adet implant yerleştirilerek komşu dişlere dokunulmadan sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilir. Çok sayıda diş eksikliklerinde iki ya da daha fazla implant ile sabit köprü tedavisi yapılmaktadır. Tam dişsizlik durumunda ise tam protez denilen damak protezleri yapılır. Tam protezlerde karşılaşılan çiğneme, konuşma problemleri ve tat alma sorunu implant tedavisi ile ortadan kalkmaktadır. Daha tutucu implant destekli hareketli protez yapılabileceği gibi uygulanan implant sayısı artırılarak sabit köprü protezi de yapılabilir.İmplantların uzman cerrahlar tarafından yapılmasına dikkat edilmesi en önemli noktalardan biridir. İstanbul Aydın Üniversitesi Dentaydın Diş Hastanesi, akademik uzman hekim kadrosunun yanı sıra sahip olduğu üniversite hastanesi garantisi ile de implant cerrahisi alanında yüksek güven vermektedir.

implant tedavisinin avantajları nelerdir?
kısmi dişsiz veya tam dişsiz her hastaya sabit protez yapılmasına imkanı vermesidir. dişsiz bir bölgeye protez yapılmak istendiğinde komşu dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmamasıdır.
En önemli avantajı iyi estetik görünüm sağlamasıdır. Hastaya her istediğini yiyebilme özgürlüğünü sağlayarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Böylece hastalar daha mutlu sosyal hayata sahip olur.

İmplant tedavisi nasıl yapılmaktadır?
İmplant tedavisi ilki aşamalı bir tedavidir;
İlki, implant cerrahisi dediğimiz implantın çene kemiği içerisine yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlemden sonra 3-4 ay gibi bir süre beklenmesi gerekmektedir. Çünkü kemik içerisine yerleştirilen implantın belirli bir osseointegrasyon (implant ile çene kemiğinin birbirine tutunması) süresi vardır.
İkinci aşama ise çene kemiğine tutunan implantın üzerine protez yapılmasıdır. Çene kemiği içerisindeki implant diş kökünü temsil ederken, üzerine de dişin ağızda görünen kısmı yani kuron kısmı yapılarak tedavi bitirilmiş olur.

İmplant diş kaç günde takılır?
Hastalarımızda “implant diş ne kadar sürede takılır?” sorusuna çok sık rastlamaktayız. İmplant diş kısa sürede yapılır. Tek diş implantları hastada yeterli kemik varsa 5-10 dakikada yapılan bir işlemdir. İmplantın kemikle kaynaşması için yaklaşık 1,5-2 ay beklenir. Sonuç olarak kemik yapısı iyi hastalarda implant diş tedavisi, toplamda yaklaşık 2 ay sürer.

İmplant diş kimlere yapılamaz?
Diş implantları; gelişimin tamamlanmadığı çocuk hastalarda, aşırı sigara içenlerde, ağır psikolojik hastalığı olanlarda, kontrol altında olamayan diabetik, şeker hastalarında, bifosfonat kullanan hastalarda, kontrol altında olmayan sistemik hastalıklarda, kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda yapılamamaktadır.
Çene Kemiğinde Kemik Erimesi Varsa Diş İmplantı Nasıl Yapılır?
Hastada çene kemiği erimesi varsa implant yapılabilmesi için kemik oluşturulması gerekmektedir. Kemik oluşturmak için farklı yöntemler vardır.

implant tedavisi sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?
İmplant tedavisi diğer birçok diş tedavisi gibi lokal anestezi altında yapılmaktadır ve işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Cerrahi sonrasında ise hekim tavsiyelerine uyulduğu takdirde bir sorunla karşılaşılmamaktadır.
İmplant pahalı bir tedavi midir?
Birden fazla uzun süreli işlem gerektirdiği için ve maliyeti göz önüne alındığında rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirir. İmplant tedavisi tamamlanan hastalarda, hastaların yaptıkları harcamaların karşılığını aldıkları görülmektedir

Sedasyon nedir?
Sedasyon, genel anestezi uzman ve teknisyenlerinin yapmış olduğu derin uyku olarak da adlandırılan işlemin adıdır. Uyku durumda olan hasta, sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini de kolaylaştırır. Yani diş hekimi fobisini yok eder.
Genel anestezi ile karıştırılmaması gereken sedasyon sadece sedatif gaz koklatılması ile yapıldığından genel anestezi risklerini taşımaz. İşlem sonrası hastanın kendine gelmesi çok çabuk olmaktadır.

Share: