Göz Kapağı Estetiği « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yerdir. Zira yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmazdır.
Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler, torbalanmaklar vs. göz kapağı estetiği ile düzeltilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz…

Üst göz kapağı düşüklüğü görmeyi engeller mi ?
Evet, bu durum özellikle yorgunluk hali ile de artarak hastayı karşı bakışta göremez hale getirebilir. Blefaroplasti işlemi bu sorunu kolayca çözer.

Doğuştan göz kapaklığı düşüklüğü düzeltilebilir mi ?
Evet, çocuklarda ve büyüklerde, tek veya çift taraflı göz kapaklığı düşüklüğü düzeltilebilir bir durumdur. Düşüklüğün nedeni ve şekline göre, değişik cerrahi teknikler uygulanabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında oluşan şekil bozuklukları kolayca düzeltilebilir mi ?
Hayır. Göz kapağı derisi vücuttaki en ince ve en benzersiz dokudur. Fazla çıkarıldığında yerine konacak benzer doku bulma güçlüğü oluşur. Yine de bazı yardımcı teknikler, aşırı olmayan deformiteleri düzeltmemize yardımcı olmaktadır. Yine de hastanın ilk ameliyatının tek şansı olduğu ve dikkatlice ehil ellerde yapılması gerekliliği vurgulanmalıdır.

Göz kapağı estetiğiyle birlikte yaptırılan estetik işlemler nelerdir?
Üst ve alt göz kapağı işlemi, göz çevresinde ortaya çıkan diğer problemlerle birlikte kombine edilerek gerçekleştirilebilmektedir. Göz çevresini gençleştiren, bakışlara ve yüze canlılık katan kaşın kaldırma, elmacık belirginleştirme, şakak ve alın germe, badem göz estetiği, kaz ayaklarının giderilmesi ve burun estetiği işlemleri hastanın ihtiyacına göre belirlenip göz kapağı estetiğiyle kombine olarak yapılabilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl planlanır?
Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen muayenede hastanın üst ve alt göz kapaklarındaki yağ miktarı, cilt fazlalığı ve kas dokusundaki bozulmaya göre ameliyat planlaması yapılır. Göz çevresinde şişlik varsa bunun nedeni ortaya çıkarılır ve operasyon öncesi değerlendirilir. Göz tansiyonu olan hastalar, ameliyat öncesi göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Diyabet, kalp ve damar gibi hastalıklarda estetik cerrah tarafından değerlendirilerek planlama yapılır.

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır, hasta acı hisseder mi?
Üst ve alt göz kapağı ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında 1 ila 3 saatte tamamlanır. Operasyon sırasında hasta acı ya da ağrı hissi duymaz. Üst göz kapağında kat çizgisinden, alt göz kapağında kirpiklerin hemen altında kesiler açılarak buradan müdahale edilir. Üst göz kapağındaki kasdokusundaki gevşeklik giderilir. Bağ ve kas dokusu onarılır, fazla yağ miktarı ve deri alınır. Alt gözkapağındaki fazla yağ, cilt ve kas dokusu alındıktan sonra özel dikişlerle kesi yeri, iz belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Dikişlere hafif bir pansuman yapılır.

Göz kapağı ameliyatı iyileşme süreci nedir?
Anestezinin etkisinin geçmesinin ardından hafif ağrılar oluşabilir. Ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrılar giderilir. Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca gözlerin ovuşturulmamasına dikkat edilmelidir. Operasyon sonrasında gözleri kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra estetik cerrah tarafından çıkarılır. İşlem bölgesinde ve çevresinde morluk ve şişliklerin kontrol altında tutulması için operasyondan sonraki 3 gece, başa 30-40 derecelik açı verilerek uyunması gerekir. Ameliyat sonrası 1-2 gün şişlik ve morluklar için göze soğuk uygulama yapılması faydalıdır. Morluklar ve şişliklerin çoğu ilk hafta sonunda ortadan kaybolur. Gözde kanlanma oluşur, bu enfeksiyon riskini en aza indirir. Vücudu fazla zorlayan hareketlerden göz kapakları tam iyileşene kadar kaçınılmalısınız. 2. günden sonra baş arkaya yatırılarak saçlar yıkanabilir. Banyo ise 4. ya da 5. günden itibaren yapılabilir. Güneş gözlüğü kullanmak faydalı olacaktır. Göz kapaklarının iyileşmesi 2 haftayı bulmaktadır. Kendine özen gösteren hasta, gençleşen ve sıkılaşan göz kapaklarının estetik formunu uzun yıllar koruyabilmektedir.

Göz kapağı ameliyatında iz olur mu?
Üst göz kapağı için kesi, göz kapağının katlanma yerinden yapıldığı için, gözler açıkken hiç bir iz görünmez. Alt göz kapağı kesisi, kirpiklerin altından yapıldığı için yine iz görünmez. Göz kapakları ameliyatı, insan derisinde en az iz bırakan ameliyatlardır.

Share: