Glokom

   Göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir.

High resolution macro photo of an infected eye of a child.
Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Glokom (Göz Tansiyonu) kimlerde görülür?

   Glokom sıklıkla 40 yaş üzerinde görülsede nadiren bebeklerde göz tansiyonu görmek de mümkündür. Ailevi geçişi vardır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte glokom riski artmaktadır. En önemli risk faktörleri aşağıdaki gibidir.

•Yaş
•Miyopi
•Ailede glokom hikayesi
•Geçirilmiş göz yaralanmaları

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Glokom (Göz Tansiyonu) görmeyi neden tehdit eder?

   Görme siniri görme bilgilerini beyne nakleder. Glokom görme sinir liflerini tahrib ederek kör noktalar meydana gelmesine sebep olur. Görme siniri ancak ileri derecede tahrib olduğunda bu kör noktaların farkına varılır. Bu sebeple erken teşhis ve tedavi önemlidir. Tedavi edilmediğinde, glokom görmeye zarar verir. Göz içi basıncının artması gözün gören tabakasını besleyen kan damarlarında daralmaya sebep olabilir. Kanla beslenmenin azalmasıyla görme sinir hücreleri ölür ve görme kaybıyla sonuçlanır. Hastalık ilerledikçe daha fazla sinir hücreleri ölür ve görüş alanı daralır. Kontrol altına alınmazsa bu durum tam körlüğe sebep olabilir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Göz tansiyonu hastası olduğumu nasıl anlayabilirim?

   Genellikle anlayamazsınız. Vakaların çoğunda ilerleme aylar hatta yıllar içinde olur. Bir çok vaka belirti vermez. Siz farkına varmadan yavaş yavaş görmeniz kaybolur. Bazı kişilerde zayıf belirtiler vardır. İlerlemiş göz tansiyonu belirtileri arasında karanlık mekanlarda görme zorluğu, kenarları görememe ve bulanık görme sayılabilir. Işık etrafında hareler, baş ağrısı ve göz ağrısı da olabilir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Glokom (Göz Tansiyonu) tedavisi nasıl yapılır?

   Glokom genellikle göz damlaları ile tedavi edilir. İlaç tedavisinin görme sinirini korumadığına karar verilirse Göz Tansiyonu Ameliyatı (glokom ameliyatı) zaman geçirmeden yapılmalıdır.