Erkek Memesi Küçültme « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Erkek Memesi Küçültme- Jinekomasti
jinekomasti, erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen kadın tipi meme büyümesi şeklidir. Meme büyümesi ergenlik döneminde veya ilerleyen yaşlarda meydana gelebilir. Ergenlik döneminde büyüme hormonlara bağlı olup geçici olmakla birlikte bazen kalıcı hale gelir. Meme büyümesi, çoğunlukla yağ dokusu artışı bazen meme bezlerinin büyümesi veya her ikisinin oluşumu sonucu meydana gelir. Jinekomasti fazla kilo ve düzensiz beslenmenin yanında alkol, karaciğer fonksiyon bozukluğu, hormonal bozukluk sebeplerinden dolayı da olabilir. Jinekomasti, erkeklerde özgüven sorunu, duruş bozukluğu, giyim tarzının etkilenmesi gibi sosyal problemlerle sonuçlanabilir.

Jinekomasti ameliyatının alt ve üst yaş sınırı var mıdır?
Jinekomasti 18 yaştan sonra ameliyat edilir. Çünkü daha önceki yaşlarda kendiliğinden düzelen fizyolojik bir jinekomasti durumu olabilir. Üst yaş sınırı ise yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan kişiler ileri yaşlarda da bu ameliyatı yaptırabilirler. Ancak jinekomasti ameliyatı genellikle genç yaşlarda talep edilmektedir.

Hangi sağlık problemleri jinekomasti ameliyatı yapılmasına engel olabilir?
Kalp yetmezliği, siroz, ağır böbrek yetmezliği, malign hipertermi ve ciddi kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişilerin ameliyat olması önerilmez.

Jinekomasti Ameliyatı iz bırakır mı?
Eğer cerrah meme dokusunu çıkaracaksa bunu meme başının alt kenarından yarımay şeklinde bir yeri keserek yapar. Çoğu zaman bu işlemle birlikte liposuction da yapılır. Yapılan bu kesi genellikle çok iyi iyileşir. 3-6 aylık bir iyileşme süresi içinde fark edilmez hale gelir. Ancak bazı insanlarda keloid dediğimiz aşırı iz kalması durumu oluşabilir. Bu durum önceden saptanamaz, bilinemez. Tedavisi için bazı kremler ve silikon ile baskı uygulamaları gerekebilir.

Jinekomasti kilo alma veya zayıflamadan etkilenir mi?
Gerçek jinekomasti kilo alma veya zayıflamadan etkilenmez. Çünkü büyümüş olan meme dokusudur. Yağ dokusu birikimine bağlı olan yalancı tip jinekomastide ise kilo alma göğüs büyüklüğünü artırırken zayıflama ile bir miktar erime olur. Ancak göğüste birikmiş olan yağ dokusu erimeye nispeten dirençli olduğu için sadece zayıflama ile yağlı tip jinekomastiler de tam düzelmezler. Meme dokusunu büyütenler ise hormonlar veya steroid yapısında olan (vücut geliştiriciler gibi) ilaçlardır.

Jinekomasti Ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürede olur?
Ameliyattan sonra 7-10 gün içinde iyileşme normal günlük yaşama sorunsuz bir şekilde dönebilmek için yeterlidir. Bu sürecin ilk 3 günü kesinlikle istirahat ederek geçirilmelidir. İlk 3 gün sorunsuz atlatıldıktan sonra iyileşme genellikle problemsiz olur. Erken iyileşme döneminde yara yeri kapanır, varsa morluklar geçer, hafif ağrılar kaybolur. İlk 7-10 günden sonra şişliklerin tam geçmesi, derinin kendini tam toparlaması, izlerin silikleşmesi ve göğüsteki his kaybının düzelmesi 3-6 ay sürebilir. İlk 4hafta boyunca özellikle kollarla ağır işler yapmaktan ve ağır sporlardan kaçınmak gerekir.

Jinekomasti Ameliyatından sonra hastanede ne kadar kalmak gerekir?
Bu ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Genellikle 1 gün hastanede kalmanız önerilir. Ancak hastanede kalmak istemezseniz ve durumunuz izin verirse ameliyattan 8 saat sonra eve gidebilmeniz mümkündür. Ancak evde ilk 24 saat boyunca yalnız kalmamalısınız. Size refakat edecek kimse bulamazsanız, doktorunuzdan bir refakatçi bulmasını isteyin.

Kaç tip jinekomasti vardır?
Aşırı büyüyen meme dokusunun yapısına göre Jinekomastiyi 3’e ayırmak mümkündür:
-Glandüler Tip: Sert meme dokusu ağırlıktadır; cerrahi olarak çıkartılması gerekir.
-Karışık Tip: Glandüler doku ve yağ dokusu fazlalığı vardır; cerrahi ve yağ alma (liposuction, liposakşın) kombine edilir.
-Yağlı Tip: Yağ dokusu ağırlıktadır; sadece liposakşın ile tedavi edilebilir.

jinekomasti ameiyatı sonrasında tekrar büyüme olur mu?
Bu durum jinekomasti ameliyatı olan hastaların maalesef başına nadir olmayacak şekilde gelmektedir. Ancak bizim uyguladığımız 3-D tekniğinde %99,9 tekrar büyüme ile karşılaşmıyoruz. Bu teknikte 3 boyutlu olarak göğüs kafesi yeni baştan şekillendirilmektedir ve göğüs kasının(pektoral kas) ortaya çıkarılması üzerine dayanmaktadır.
Ameliyat şart mı? İlaç tedavisi ile düzelebilir mi?
Jinekomasti hastalığında ilaçla tedavi olasılığı maalesef yoktur, tek çözüm yolu ameliyat olmaktır.

Share: