Disable Preloader

Dünya Tıp tarihinde İbni Sina’dan beri Türk doktorların başarıları yer etmiştir. Bu başarının yaşayan örneklerine burada yer vermek gerekir. Türk hekimleri dünyanın bir çok coğrafyasında önemli başarılara imza atmaktadırlar.

Kanser konusunda yapılan çalışmalarda önemli başarılar yakalayan Türk doktorları 4. ve 5. seviyeden hastalara şifa bulmuştur. Saç ekiminde dünyada en çok operasyon Türkiye de yapılmaktadır. Tüp mide ameliyatında dünyada en çok operasyon Türkiye de yapılmaktadır. İmplant uygulama sayısında dünyada birinci olan Türkiye de her yıl 600 bin yabancı hastaya hizmet verilmektedir. Bu gelişimleri Bu sayfa da takip edebilirsiniz.

Yüzyılın Sinir Cerrahı Ünvanı

Tıp dünyasına kazandırdıkları buluşlarla Türk doktorlar Türkiye’nin gururu oldu. Yaptıkları zorlu ameliyatlar, aldıkları prestijli ödüller, yayınladıkları makalelerle Türkiye’nin ismini üst sıralara taşıdı. Yüz nakli, kanser, beyin cerrahi, kalp ve damar hastalıkları alanında bir çok ilki gerçekleştirdi. Prof. Dr. Gazi Yaşargil ‘Yüzyılın sinir cerrahı’ unvanıyla ilk öncülerden oldu. Onu yeni nesil isimler takip etti.

 

2,5 Milyon Dolar Destek

Ölü beyin hücrelerinin florasanla görülmesini sağlayarak, ALS ve diğer tüm sinir hücre hastalıkları için önemli bir buluşa imza atan Prof. Dr. Hande Özdinler, Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 2,5 milyon dolarlık rekor destekleme ödülünü kazandı.

Kadavradan ilk Rahim Nakli

Prof.Dr. Ömer Özkan, Türkiye’nin ilk tam yüz naklini, ilk çift kol naklini ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini gerçekleştirdi. Özkan, 2002 PSEF Plastic Surgery Educational Foundation Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü’nü ve 2007 yılında da Akdeniz Üniversitesi Teşvik Ödülü’nü aldı.

Türk Doktorun Tarihi Başarısı

Tıp tarihinde beş organ nakli yapılan bir hastanın ilk defa bir bebek doğurmayı başardı. ABD’nin Miami şehrinde Türk cerrah Akın Tekin’in yaptığı ameliyat ile yeni bir karaciğer, pankreas, mide, küçük ve büyük bağırsak nakli yapılan hasta aradan geçen beş yıl sonra doğum yaptı.

Kalp Krizini Haber Veren Çip Geliştirildi

Robot ile gerçekleştirdiği kalp ameliyatları sonrası dünyada “Altın Neşter” lakabıyla anılan Prof. Dr. Tayfun Aybek, kalp krizini önceden haber veren elektronik çip geliştirdi.

En Büyük 10 Buluştan Biri Ona Ait

Dünyada “Dahi Türk” olarak tanınan ve Yale Üniversitesi’nde, Beyin Cerrahisi Damar Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü, Türk Amerikan Tıp Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Günel, dünyanın en saygın bilim dergilerinden kabul edilen Science tarafından 2010 yılının en büyük 10 buluşunu yapanlar arasında gösterildi.

Doktor Burcu’nun Hayatı Gerçek Bir Başarı Hikayesi

Amerika’da bir yabancının girebileceği en zor bölüm, kadın doğumdu. “Şansını zorlama” dediler. Bir yıl boyunca günde 12 saat hiç durmadan çalıştım ve kadın doğumcu oldum. “17 farklı hastaneden teklif geldi. İleri robotik cerrahi lisansımı da aldım. Devamını Okuyunuz..

Beyin Hücrelerinin Ölümü Engellendi

Dr. Murat Digiçaylıoğlu, beyin kanaması geçiren bir kişinin beyin hücrelerinin ölmesini önleyen bir tedavi yöntemi buldu. Buluşu Amerikan Naturel Dergisi’nde yayımlandı.

Almanya’da Ödül Verilen Türk Doktor

Prof. Dr. Korkusuz, ‘Hayalim ve gayretim her zaman Türkiye’de çalışmaktı. İnşallah Sandıklı ilçesinde artık kendi hastamı tedavi etmeyi istiyorum.’ 

Türk Doktordan Dünya Çapında Başarı

Doç.Dr. Merih Çetinkaya erken doğan prematüre bebeklerle ilgili yaptığı gen araştırmasıyla ödüle layık görüldü. Devamını Okuyunuz…

 

Share:

Tags: