Göz Rengi Değiştirme

Son yıllarda göz rengi değiştirme ameliyatları sıklıkla yapılmaya başlanmıştır. Türkiye’de uygulanan bu tedavi İnce, esnek, biyouyumlu, renkli ve tıbbi sınıf silikondan üretilen yapay iris implantı ile göz rengi değiştirilebilmektedir.

Gözleri güneş ışığının zararlı etkilerinden korumak amaçlı yapılan yapay iris implantları bugün göz rengini değiştirmek isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri patenti onaylı suni iris implantları, iris kusurlarını örter ve aynı zamanda kozmetik nedenlerle göz renginde değişiklik yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

İris, kişinin göz rengini belirleyen, kalıtsal ve kişiye özgü olan gözün pigment kısmıdır. İris ve göz rengi olarak en yaygın renkler kahverengi, siyah ve kestane renkleridir, dünyanın dörtte üçünü bu renkteki gözlü insanlar oluşturur. Göze giren ışık miktarını kontrol eden iris, gözü zararlı ışınlara karşı korur.

Vücut dokusu ile uyumlu, ince, esnek ve toksik olmayan bir protez olarak düşünebileceğiniz yapay iris, göz içi lens üretiminde kullanılan malzemelerden yapılmıştır. Uzun yıllardır birçok göz hastalığında bu lensler kullanılmıştır. Bu nedenle, güvenli ve biyolojik olarak uyumludur. Göz rengi değişikliğinde de kullanılmaktadır.

Göz renginin kalıcı olarak değiştirilmesi, kozmetik amaçlı yapılan yapay irisin bir başka uygulamasıdır. Yapay iris çeşitli renklerde mevcuttur ve hasta istediği göz rengini seçtikten sonra, bu renkteki yapay iris yerleştirilmektedir. Bu renk değişikliği kalıcıdır; Bununla birlikte, herhangi bir sebepten dolayı yapay irisin çıkarılmasına ihtiyaç duyulursa, kolayca yapılabilir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Lazer ile yapay iris implantı arasındaki fark nedir?

Göz rengi değiştirme tekniklerinden lazer yöntemi ile yapay iris implantı arasındaki farkı bilmek önemlidir. Son dönemlerde özellikle popüler olan Lumineyes özel frekansta bir lazer uygulamasıdır. Sağlıklı iris dokusuna atış yapılarak melanin pigmentinin yok edildiği ve 2-3 haftalık sürede Devamını Okuyunuz…

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Göz rengi değiştirme ameliyatları güvenli midir?

Yapay iris implantlarının amacı gözü sağlıklı bir iris haline getirmek ve güneş ışığının zararlı etkilerinden korumaktır. Çoğu yapay iris implant ameliyatı tıbbi amaçla yapılır ve bunlar hastalıkları tedavi etmek için gereklidir. Bununla birlikte, dünya çapında yüzlerce hasta, sadece kozmetik nedenlerle, iris rengini kalıcı olarak değiştirmiştir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Göz rengi değiştirme ameliyatındaki riskler nelerdir?

Çok az bir ihtimal olsa da göz rengi değiştirme ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlar; enfeksiyonlar, oküler hipertansiyon, glokom, iritis, korneal ödem, kornea dekompensasyon, endotel hücresi kaybı, doğal lens opasitesi, iris atrofisi, katarakt, pupil ovalleşme ve fotofobidir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Olumsuz bir durumla karşılaşıldığında ne yapılır?

Herhangi bir yan etki oluşursa implantlar çıkarılabilir. Olası komplikasyonları kontrol etmek, azaltmak veya ortadan kaldırmak için başka ameliyatlar gerekebilir. Ameliyat sırasında bir komplikasyon oluşursa, cerrah irise implant uygulamaktan kaçınabilir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Göz rengi değiştirme ameliyatı uygunluğuna nasıl karar veriliyor?

İşlem için uygunluğunuzu belirlemek adına bir göz doktorunun göz muayenesinden geçmeniz gerekiyor. Bu muayenede dikkat edilecek hususlar ve yapılacak testler: Devamını Okuyunuz…

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Kimler göz rengi değişikliği ameliyatı olamaz?

  • Sistemik hastalık (Diabetes mellitus, Behçet hastalığı, herhangi bir kollajen doku hastalığı) sahipleri
  • AIDS olanlar
  • Hepatit B / C olanlar
  • Üveit atağı olanlar
  • Düzenli ilaç kullananlar
Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Göz rengi değiştirme ameliyatı ne kadar sürüyor?

Yapay iris implantı her göz için 15 dakika olmak üzere toplamda 30 dakika sürüyor.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Ameliyat sırasında ağrı,sızı veya acı hissediliyor mu?

İşlem topikal anestezi altında yapılır. Bu, hastanın cerrahi sırasında ağrı hissetmemesi için yeterli anestezi sağlar.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Yapay iris implantında kullanılan materyaller göz ile uyumlu mu?

Kullanılan yapay irisler test edilmiş ve USP VI sertifikalı tıbbi kalitede silikon ve renklendiricilerden üretilmiştir. İmplantta kullanılan materyallerin hepsi, implantatif cihazlarda FDA tarafından onaylanmıştır. lmiş ve USP VI sertifikalı tıbbi kalitede silikon ve renklendiricilerden üretilmiştir.

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Ameliyat sonrası iyileşme periyodu ne kadar zaman alıyor?

  • İyileşme periyodu her birey için farklıdır. Ameliyat sonrası kaşıntı hissi ve hafif rahatsızlık hissetmek normaldir. Ayrıca gözünüz ışığa duyarlı olabilir. Birkaç gün sonra rahatsızlık duyulmaması gerekir. Devamını Okuyunuz…
Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

Ameliyattan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Normalde ameliyatınızın yapıldığı gün evinize gidebilirsiniz ancak araba kullanamazsınız. Yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz çünkü doktorunuz birkaç gün boyunca eğilme ve kaldırma Devamını Okuyunuz…

Medical in Turkiye hakkında merak ettikleriniz

İmplant istenildiği zaman çıkarılabiliyor mu?

Evet, implant operasyondan sonra herhangi bir zamanda çıkarılabilir ve değiştirilebilir.