Diş İmplant

Dental implantlar, diş eksikliklerini gidermek üzere tasarlanmış titanyumdan yapılmış diş kökleridir. İmplant, titanyum vida, abutment ve protez olarak 3 parçadan oluşur. İmplantın titanyumdan yapılan ve diş kökü görevi üstlenen tarafı kemiğin içinde kalan kısmıdır. Protez dayanağı (Abutment) kemik içindeki titanyum köke vidalanan ve üstüne takılacak olan proteze destek oluşturur.

Günümüzde dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. Titanyum, vücutta herhangi bir alerjik reaksiyon oluşturmadan kemikle kaynaşabilme özelliğine ve çiğneme kuvvetlerine direnç gösterebilecek dayanıklılığa sahip bir materyaldir.

İmplant Üstü Sabit Protezler

Eksik diş sayısı ve yerine göre dizayn edilen (tek bir diş ile tam çene arasında değişebilen sayıda yapılabilen) ve yapıştırılarak sabit halde kullanılan protezlerdir. Bu protezler aynı dişler üzerine yapılan sabit protezler gibi metal seramik veya zirkonyum seramikten yapılabilmektedir.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

İmplant üstü hareketli protezler ise tam dişsizlikte yerleştirilen implantlar üzerine yapılan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen protezlerdir. Özellikle tam protez kullanan hastalarda aşırı kemik erimesi sonucu alt protezler yerinden çıkabilir. Dilin ve yanakların da etkisi düşünülürse, konuşma anında bile rahatsızlık verebilir. Bu durumda alt çeneye implant yapılabiliyor ise, hastanın alt protezi implantlara bağlanarak hareketli engellenmiş ve rahatsızlık giderilmiş olacaktır.

soru-isareti

Kimlere implant uygulanabilir?


??????????Ülkenizde yaptırmış olduğunuz tahlilleri, raporları ve kullandığınız ilaç bilgilerini alıyoruz. Doktorlarımız ile paylaşıyoruz. Doktorlarımız ile direk görüşmenizi sağlıyoruz.

soru-isareti

İmplant uygulamaları için yaş sınırı var mıdır?

Diş implantı kemik gelişimi tamamlanmış her yetişkine uygulanabilir. İmplant cerrahisi için üst yaş sınırı yoktur. Çene kemiği miktarı ve kalitesi yeterli olan her yaştaki hastaya implant tedavisi uygulanabilir.

soru-isareti

İmplant hangi durumlarda uygulanmalıdır?

Tek veya çok sayıda diş eksikliklerinde, hatta tüm dişlerin kaybedilmesi durumunda implant uygulanabilir.Tek diş eksiklikleri, sağlam olan komşu dişler küçültülerek geleneksel köprü protezi ile tedavi edilirken, bir adet implant yerleştirilerek komşu dişlere dokunulmadan sağlıklı bir şekilde tedavi edilebilir. Devamını Okuyunuz…

soru-isareti

İmplant tedavisinin ne gibi avantajları nelerdir?

Kısmi dişsiz veya tam dişsiz her hastaya sabit protez yapılmasına imkanı vermesidir. dişsiz bir bölgeye protez yapılmak istendiğinde komşu dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmamasıdır.En önemli avantajı iyi estetik görünüm sağlamasıdır. Hastaya her istediğini yiyebilme özgürlüğünü sağlayarak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlar. Böylece hastalar daha mutlu sosyal hayata sahip olur.