Böbrek Nakli « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Böbreklerimiz en önemli hayati organlarımızdır. Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin işlevlerinin kalıcı olarak bozulması anlamına gelir. Kronik böbrek yetmezliğinin bilinen tek tedavisi en sık yapılan organ nakli olan böbrek naklidir. Ancak kronik böbrek yetmezliği hastalarının bir kısmı diyaliz seçeneğini kullanmaktadırlar. Diyaliz, böbrek fonksiyonlarının sadece bir kısmını (kısmen) yerine getirebildiği için böbrek nakline alternatif olarak düşünülmemelidir. Diyalizdeki hastalar için katı diyetler, su kısıtlaması, seyahat engeli, sosyal hayattan soyutlanma, iş veya eğitimden geri kalma, çocuk hastalarda gelişme geriliği gibi birçok olumsuzluk söz konusudur. Diyalizdeki hastalar böbreklerin yerine getirdiği görevlerin çoğundan yoksun olduklarından yoğun olarak ilaç kullanmak zorundadırlar. (tansiyon, kan yapımı ilaçları vs.) Bu nedenlerden dolayı da böbrek nakli olan hastaların, diyalizdeki hastalara oranla yaşam kaliteleri ve süreleri çok daha iyidir. Hastalar, başarılı bir böbrek nakli ve ameliyat sonrası takip ile sağlıklı bireyler olarak hayatlarını sürdürebilmektedir.

Böbrek Nakli Hakkında Merak Ettikleriniz..

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?
• Çağımızın en sinsi hastalıklarından olan ve hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilen böbrek yetmezliği her geçen gün hızla yayılmaktadır. Dünya genelinde 2 milyon, Türkiye’de ise 60 binin üzerinde hasta diyalize bağlı yaşamakta ve nakil için sıra beklemektedir. Kronik böbrek yetmezliklerinin en önemli sebepleri diyabet, yüksek tansiyon ve böbrek iltihabı(nefrit)dır.
• Halsizlik, çabuk yorulma ve enerji kaybı
• Konsantrasyon bozukluğu
• İştahsızlık
• Uyku bozuklukları
• Geceleri kas krampları
• Ayak ve bacakta şişlik olması
• Özellikle sabahları göz çevresinde şişlik olması
• Ciltte kuruluk ve kaşıntı
• Özellikle geceleri daha sık idrar çıkma
Kronik böbrek hastalığı / yetmezliği herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Bununla beraber aşağıdaki durumlardan birisine sahip olanlarda böbrek hastalığı ve yetmezliği gelişmesi olasılığı daha fazladır. Diğer bir deyişle bu durumlardan birisine sahip olanlarda böbrek hastalığı riski yüksektir;

Böbrek Nakli İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Böbrek naklini herkes olabilir. Böbrek nakli yapılamayacak hasta grubu küçük bir grubu oluşturur. Böbrek yetmezliğine girenler, diyalize girenler için böbrek nakli bir umut ışığıdır. Böbrek nakli Türkiye’de başarıyla uygulanmakta ve hastaların yaşam standartlarını yükselterek, daha uzun ve sağlıklı yaşamalarını sağlamaktadır. Sadece ameliyatın riskini kaldıramayacak derecede kalp hastası olanlar, kanser hastası olanlar dışında herkese böbrek nakli yapılabilir. Hastalarda hepatit, tüberküloz gibi enfeksiyon hastalığı bulunuyorsa, hastaların mikrobik hali aktif olmazsa, yine nakil olabilirler. Hastalar doktor tarafından bilgilendirilmeli ve organ nakil merkezinde kaydı bulunmalıdır. Eğer böbrek alınacak bir akrabanız bulunuyorsa, canlıdan böbrek nakli, bulunmuyorsa kadavradan böbrek nakli listesinde olmanız gerekir.

Türkiye’de Böbrek Nakli Prosedürü nedir?
Böbrek nakli operasyonunu Türkiye’de yaptırmak isteyenler, raporlarını bize iletirler. Raporlar nefroloji kliniklerinde değerlendirildikten sonra cerrahlara ve koordinatöre iletilir. Canlı donör varsa verici ve alıcı adayları ayrıntılı değerlendirmeye alınır. Böbrek naklinde herhangi bir engel olmadığı sürece işlem en kısa sürede tamamlanır.
Kadavradan nakil için ise başvuranlar kan, doku gibi analizleri ve tüm tetkikler yapılır. organ nakli merkezi tarafından ulusal kadavra bekleme listesine alınır.
Canlıdan yapılan nakiller oldukça güvenli ve başarılı bir tedavidir. Nakilden sonraki ilk yılda hastalarda % 95 oranında sağlıklı, diyalize girmeden bir yaşam elde edilebilir. Son zamanlarda kullanılan bağışıklık baskılayıcı ilaçlardaki gelişmeler, böbrek naklindeki deneyimler arttıkça başarı oranı sürekli yükselmektedir.
Böbrek nakli olması gereken hastalarda genellikle kadavradan böbrek nakli bekleme gibi bir yaklaşım vardır. Ancak kişinin nakil alacağı bir yakını olursa, hiç beklemesine gerek kalmadan sağlığına kavuşabilir. Bu yüzden böbrek nakli olması gereken hastaların ilk olarak canlıdan böbrek naklini tercih etmesi gerekir. Canlıdan böbrek nakli hastaya çeşitli avantajlarda sağlar.
• Canlıdan nakilde sağlıklı böbrek nakledildiğinden, daha başarılı bir sonuç alınır
• Hem alıcı, hem verici sağlık kontrollerinden geçtiğinden, operasyon oldukça kontrollü yapılır
• Kadavradan böbreğin uygun zamanda çıkmama riski olduğundan, hastalar bu süreçte oldukça yıpranabilir
• Canlıdan nakil işlemleri kısa sürede tamamlanarak, böbrek nakli gerçekleştirilir
• Canlıdan böbrek nakli olma şansı olmayanlar için, kadavradan nakil şansı olasılığı yükselir.
Böbrek naklinin hedefi böbreği yerine yerleştirmek değil, uzun yıllar böbreğin işlev görmesini sağlamaktır.

Böbrek yetmezliğinin tek tedavisi nakil midir?
Böbrek yetmezliğinin hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli ile 3 şekilde tedavisi bulunmaktadır. Ancak en iyi tedavi biçimi “Böbrek nakli”dir. Eğer bir kişin böbrek nakli şansı var ise bir an önce nakil olması en doğrusudur. Nakil ile tedavi, kişiye iş ve sosyal yaşantısından kopmayacağı, sağlıklı bir yaşamı sunmaktadır.

Nakilden sonra kişi iş gücüne geri dönebilir mi?
Nakil sonrası doktorunun belirleyeceği istirahatten sonra (yaklaşık 2 ay sonra) kişi iş yaşamına geri dönebilmektedir. Yaptığı işin zorluğuna göre bu süre belirlenmekte gerekirse bu istirahat süresi artabilmektedir.

Nakil sonrası hastalar hayatları boyunca ilaç kullanırlar mı?
Nakil sonrası dönem, nakil kadar önemlidir. Nakil olan kişilerin sağlıklarını korumak için nakil sonrası dönemde kullanması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunlar organ reddini önlemek amacı ile kullanacağı ilaçlardır.

Canlı vericim var, nakil ne kadarlık sürede gerçekleşir?
Kişinin canlı vericisi var ise nakil 1 hafta içinde gerçekleştirilebilir.

Hepatit B veya C hastaları böbrek nakli olabilir mi?
Evet. Hepatit B ve C hastaları böbrek nakli olabilir; ancak bu hastalıkların karaciğeri ne kadar etkilediği kontrol edilmelidir.

Hepatit B ve C hastaları verici olabilir mi?
Hepatit C hastaları verici olamaz. Hepatit B hastaları ise olabilir. Ancak vericinin aktif virüs taşımaması, alıcının da Hepatit B’ye karşı aşılanıp korunur durumda olması gerekir.

Nakil olan bir kadın hasta hamilelik yaşayabilir mi?
Evet. Böbrek ve karaciğer nakli olan bir kadının iki yıl sonra hamile kalmasında bir sakınca yoktur.

Obez olmak canlı verici olmaya engel midir?
Evet. Organın alınması için BMI (body mass index) yani vücut yağ kitle oranının 30’un altında olması gerekmektedir.

Nakil sonucu diyalize göre daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlar mı?
Evet. Nakil ile tedavi sizi sosyal ve iş yaşantınızdan koparmayacak şekilde sağlıklı bir yaşam sunar.

Share: