Bacak Estetiği « MinT – Medical in Türkiye
Disable Preloader

Bacak ve baldır bölgesindeki orantı, hem erkek hem de kadınlar için oldukça önemlidir. Günümüzde insanların vücut estetiklerine daha çok önem vermesi ile de bu bölgelerde görülen sorunların ortadan kaldırılma arzusu doğmaktadır.
Bacaklarda görülen incelikler veya eğrilikler genel olarak sorun teşkil etmektedir. Bacak bölgesinde erkekler kaslı bir görünümün sahip olmasını isterken kadınlar ise orta derecede sistematik ve güzel bir görüntünün olmasını isterler. Özellikle kadınların yaz aylarında kısa kıyafetler giymesi bacak bölgelerinin görünür olması, bacaklarda görülen incelik veya eğriliklerin daha çok göze çarpması anlamına gelmektedir. Bu durumda da bacak estetiği sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Bacak estetiği ameliyat süresi ne kadardır?
Parantez bacak ameliyatlarında silikon protez kullanımı, yağ enjeksiyonu ve sentetik dolgu materyalleri uygulamaları şeklinde tedavi alternatifleri bulunmaktadır.

Yağ enjeksiyonu ya da sentetik dolgu uygulamalarında hastanın ufak tefek sızıları olabilir, ancak ağrı sorunu sıklıkla görmeyiz. Ameliyat süresi ortalama 1-1.5 saat civarıdır.

Silikon protez uygulamalarında ise püf noktası hastanın ameliyat sonrası 3-5 cm topuklu terlik ya da ayakkabı kullanmasında gizlidir. Ameliyat süresi 30 dakikadır. Topuklu ayakkabılarla hastalar hemen hiç ağrıları olmadan hareket edebilirler. Yere düz basabilecek hale gelmek için 5-7 gün arasında bir süre gereklidir. Ameliyattan 2-3 hafta sonra ise spor yapmaya dahi başlayabilirler.

Parantez bacak ameliyatının zararları var mıdır?
Her ameliyatın olduğu gibi parantez bacak ameliyatlarında gerek cerrahiye bağlı gerekse de anesteziyle alakalı komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Şu ana kadar hiç karşılaşmamış olsam da hematom, seroma ya da enfeksiyon gibi riskleri vardır. Ancak bu risklerin oranının çok düşüktür. Yara iyileşmesinde sorun olan hastalarda iz ile alakalı sorunlar olabilir ama bunları da ilave tedavilerle çözülmektedir.
Tek bacağım diğerine göre zayıf. Yine de ameliyat olabilir miyim?
Elbette olabilirsiniz, burada önemli olan hangi tarafın normal ya da normale daha yakın olduğunu tespit edebilmektir. Sonrasında basit bir cerrahi müdahale ile sorun giderilebilir.

Bacak estetiğinde liposuction yönteminin yeri?
Bacak estetiğinde liposuction yönteminin çok önemli yeri vardır. Parantez bacak ameliyatlarında diz kapağı iç bölgesindeki tümsek şeklindeki görüntünün liposuctionla düzeltilmesi estetik neticeyi süper hale getirmektedir. Üst bacak-uyluk bölgesinde ise anormal yerleşimli yağ dokularının uzaklaştırılmasıyla daha zarif ve estetik oranları süper bir bacak görünümü elde edebiliyoruz.

Bacak estetiği ile sarkma ve gevşeklik gider mi?

Özellikle üst bacak-uyluk bölgesindeki sarkma ve gevşeklikler bacak estetiği yani uyluk germe ameliyatı ile giderilebilir.

Bacak eğriliği için tedavi var mı?
Bacak eğriliği için elbette değişik ameliyat alternatifleri vardır. Eğer eğrilik çok fazla ise nadiren ortopedik müdahaleler gerekebilir. Ancak çoğunlukla bu tarz büyük ameliyatlara ihtiyaç olmaksızın silikon protez veya dolgu uygulamaları yeterli olmaktadır.
2. kez bacak estetiği yapılır mı?
Bacak estetiği olan hastalar eğer lüzum varsa ikinci kez bacak estetiği olabilirler. Yağ enjeksiyonu tekniğinde deformite fazla ise ya da erime fazla olduysa ikinci yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Silikon protez opsiyonunda çoğunlukla ikinci kez ameliyat olmak gerekmez.

Bacak germe selülit tedavisi için uygulanabilir mi?

Bacak-uyluk germe ameliyatı direkt olarak selülit tedavisi için önerilmez. Ancak uyluk germe ameliyatı liposuctionla beraber yapıldığı için ve germe etkisiyle selülit görünümünde elbette azalma olacaktır.

Silikon vucuda zarar verir mi?
Silikon protezler vücutta başlıca meme, popo ve bacak gibi bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu silikon protezlerin vücuda zarar vermeyeceği bilimsel olarak ortaya konmuştur,
Bacak estetiği sonrası riskler ve sakıncalar nedir?
Bacak estetiği sonrasında özellikle ilk 5-7 gün rahat, ağrısız ve konforlu yürüyebilmek için topuklu terlik ve ayakkabılarla yürümek gerekmektedir. Çoğunlukla diz iç bölgesine liposuctionda yaptığımız için oluşabilecek kızarıklık ya da morluk için değişik krem-jellerin kullanımını öneriyoruz.

Yürüdükçe bacak silikonu hissedilir mi?

Bacak estetiği sonrasında bırakın yürümeyi koşarken bile silikon protezi hissedemezsiniz, dolayısıyla yaşantınızı normal bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Bacak estetiği ameliyatından sonra normal hayata dönüş süresi hastanın iyileşme hızıyla doğru orantılıdır. Genellikle bir hafta sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Silikon protez uygulamalarında ise püf noktası hastanın ameliyat sonrası 3-5 cm topuklu terlik ya da ayakkabı kullanmasında gizlidir. Topuklu ayakkabılarla hastalar hemen hiç ağrıları olmadan hareket edebilirler. Yere düz basabilecek hale gelmek için 5-7 gün arasında bir süre gereklidir. Ameliyattan 2-3 hafta sonra ise spor yapmaya dahi başlayabilirler.
Bacaklar kalınlaştırıldıktan sonra bir süre sonra yağlar erir mi?
Vücudun hangi bölgesine yapılırsa yapılsın eriyen yağların ortalama %50 si erir, kalan %50 si ise ömür boyu kalıcıdır. Dolayısıyla ameliyat esnasında eriyecek kısmı göz önünde bulundurarak fazladan enjeksiyon yapılmalıdır ve her halükarda ikinci seans gereksinimi olabileceğini hastanın bilmesi gerekir.

Bacak düzelme sonrası iz kalır mı?
Parantez bacak estetiği ameliyatında diz arkasından 3-4 cm lik kesi yapıyoruz, ameliyat bitiminde kesi estetik, gizli, kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. İlk 2-3 ay kesi hattı hafif kızarık çizgi olarak belli olur, sonrasında solmaya başlar. 6-9 ay sonra hemen hemen ten rengine ulaşır ve belli belirsiz hal alır. Bu süreç esnasında ilave tedavilerle izin daha da kaliteli iyileşmesini sağlamaya çalışırız.

Share: